Image

Budowa nowego Domu Sąsiedzkiego zakończona


Budynek przy ul. Dworcowej 11 już gotowy. Służyć będzie przede wszystkim lokalnej społeczności. Powstał w ramach trwającego obecnie programu rewitalizacji tej części Gdańska.

Atrakcyjny teren dla lokalnej społeczności

Przy ul. Dworcowej 11, w sąsiedztwie siedziby Gdańskiego Archipelagu Kultury, zbudowano dwukondygnacyjny budynek, w którym prowadzone będą różnego rodzaju działania społeczne. Swoją siedzibę będzie miał tu Dom Sąsiedzki oraz Placówka Wsparcia Podwórkowego.

W ramach inwestycji zagospodarowano także teren wokół tego obiektu. Powstały nowe miejsca parkingowe, plac zabaw, boisko do gry w koszykówkę. Przy południowej granicy działki zaplanowano przestrzeń przeznaczoną na ogród warzywny. Zaprojektowano również miejsce do grillowania, zamontowano ławki i stojaki na rowery.

Oferta Placówki na Dworcowej 

Do nowego obiektu przeniesie się Dom Sąsiedzki „Gościnna Przystań”, który będzie kontynuować działalność skierowaną przede wszystkim do dzieci i rodzin. W nowej lokalizacji będzie też prowadzony punkt wczesnej edukacji. W pomieszczeniach Domu Sąsiedzkiego będą mogły odbywać się różnego typu warsztaty i spotkania, w tym Klubu Rodzica. Oferta Placówki Wsparcia Podwórkowego będzie natomiast skierowana w głównej mierze do osób młodych. Będą w niej realizowane zajęcia m.in. zwiększające kompetencje społeczne młodzieży.

Budynek przy ul. Dworcowej został zaplanowany w taki sposób, aby na jego tyłach powstała zaciszna, oddzielona od ruchliwej ulicy, przestrzeń z placem zabaw dla najmłodszych, miejscem spotkań dla młodzieży, ławkami i ogrodem warzywnym. Budynek składa się z dwóch brył połączonych łącznikiem. W jednej części zaplanowano siedzibę Placówki Wsparcia Podwórkowego, w drugiej - pomieszczenia Domu Sąsiedzkiego wraz z dwoma salami przedszkolnymi. Punkt przedszkolny zaplanowano na parterze. Na tym poziomie będzie też zlokalizowana sala wielofunkcyjna. Na piętrze znajdą się: sala sportowa, otwarta kuchnia oraz klub młodych. W budynku przewidziano też salę do zajęć sensorycznych, pomieszczenia do spotkań indywidualnych, do nauki, salę do zajęć z małymi dziećmi, zaplecze gospodarcze i biurowe.

Inwestycja w ramach rewitalizacji

Dom sąsiedzki to kolejna z inwestycji realizowanych w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji. W ubiegłym roku uroczyście otwarto zrewitalizowany budynek Dawnego Ratusza przy ul. Gościnnej. W murach zabytkowego budynku działa obecnie filia Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, siedziba Rady Dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce oraz Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej. W ramach prac zagospodarowano też teren wokół gmachu, pojawiły się ławki i stojaki na rowery.

Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl