Image

Geocaching - sprawdź każdy zakątek Gdańska


Brak pomysłu na weekend? Nuda daje się we znaki? Nic z tych rzeczy! Włącz GPS, ruszaj w miasto i zacznij zabawę z geocachingiem. To świetna przygoda dla każdego, bez względu na wiek. Dasz radę odnaleźć skrzynię?

Czym jest geocaching?

Zalążki geocachingu powstały w roku 2000, kiedy to w maju tego roku amerykański pasjonat GPS ukrył w lesie pierwszą skrytkę, podając jej współrzędne geograficzne innym entuzjastom sprzętu geolokalizacyjnego. Zabawa rozpowszechniła się bardzo szybko, ponieważ tego samego roku, we wrześniu, powstał pierwszy i zarazem największy portal poświęcony tej aktywności - geocaching.com. 

Na czym polega geocaching pewnie większość z Was wie, jednak dla tych, którzy pierwszy raz słyszą tę nazwę spieszymy z wytłumaczeniem. Geocaching jest niczym innym jak grą terenową, której celem jest odnajdywanie ukrytych skrytek (ang. geocache). 

Znaleźć je można korzystając ze stron internetowych np. geocaching.pl/ geocaching.com oraz z aplikacji o tej samej nazwie lub opencaching.pl, NaviCache.com i inne.
Kto je ukrywa? Oczywiście inni użytkownicy.

Jak wyglądają i co zawierają skrytki?

W każdej ze skrytek znajduje się logbook, który służy jako notatnik do wpisów. Oprócz tego logbook zawiera informacje dotyczące nazwy skrytki, jej właściciela oraz kontaktu na wypadek gdyby skrytka została uszkodzona. Jeśli geocache jest nieco większy, można ukryć w nim dodatkowo przedmioty na wymianę. Trzeba jednak pamiętać, aby zabierając coś ze skrytki, zostawić też coś od siebie o równej wartości.

Skrytki mogą mieć różne wielkości. Od maleńkich kilkucentymetrowych po pojemniki wielkości wiadra. Oprócz gabarytów skrytki mogą być też różnego rodzaju, możliwości jest wiele. Każda skrytka posiada oznaczenie, na wypadek gdyby znalazł ją ktoś, kto nie bierze udziału w zabawie.

Dlaczego ten rodzaj aktywności?

To proste, oprócz rozrywki, którą dostarczy Ci sam fakt znalezienia ukrytej skrytki, możesz poznać miejsca, do których nawet nie planowałeś dotrzeć. Każda ze skrytek pokazuje istotne miejsca. Mogą to być punkty widokowe, miejsca historyczne, ciekawostki dotyczące danej lokalizacji, pomniki przyrody itp. W samym Gdańsku skrytek jest mnóstwo, liczba ta sięga 641 i stale rośnie, zaś w Trójmieście skrytek jest ponad 1300 (dane pochodzą z portalu geocaching.pl).

Geocaching, choć zawsze był popularny, ostatnimi czasy zyskuje jeszcze większe zainteresowanie, a to dlatego, że zabawa odbywa się na świeżym powietrzu, czasem nawet blisko naszego miejsca zamieszkania i nie ma ograniczeń czasowych. Jedynymi wymaganiami, jakie musimy spełnić, by zacząć szukać skrytek, to urządzenie GPS (również smartfon), coś do pisania (najlepiej długopis) i dobre nastawienie.