Image

Pierwsza gwiazdka Przewodnika Michelin w Gdańsku


Restauracja Arco by Paco Perez jako pierwsza w Gdańsku otrzymała gwiazdkę Przewodnika Michelin - najbardziej prestiżowe wyróżnienie w branży gastronomicznej.

Najbardziej znany na świecie przewodnik kulinarny przyznał dwie gwiazdki - w tym pierwszą w Polsce Zieloną Gwiazdkę Michelin - a także dwie nagrody specjalne Bib Gourmand. Siedem lokali otrzymało natomiast rekomendacje Michelin.

Pierwsze gwiazdki w Trójmieście

Gwiazdkę Przewodnika Michelin Polska 2024 otrzymała restauracja Arco by Paco Perez, mieszcząca się na 33. piętrze budynku Olivia Star. To pierwsza gwiazdka przyznana w Trójmieście w historii.

Po raz pierwszy w Polsce przyznano Zieloną Gwiazdkę Michelin. Otrzymała ją restauracja Eliksir, którą doceniono za "zaangażowanie w zrównoważone praktyki".

Inne nagrody i rekomendacje

Inspektorzy Michelin przyznali też dwie nagrody specjalne Bib Gourmand - otrzymują je lokale “za najlepszy stosunek jakości do ceny”. Trafiły one do Hewelke Restaurant & Bakery oraz do 33. Treinta y Tres.

To nie wszystko. Michelin wskazał też swoje rekomendacje dla:
 
  • Restauracji FINO
  • Mercato Gdańsk
  • Niesztuka Restaurant&Bar
  • Piwna47 - Food & Wine Bar
  • Ritz
  • True
  • Tygle Gdańskie

Czym jest Przewodnik Michelin?

Przewodnik funkcjonuje od 1900 roku i jest uznawany za kulinarny autorytet. Inspektorzy do dziś stosują te same kryteria wyboru miejsc, co na początku istnienia przewodnika. Obejmują one: jakość składników, harmonię smaków, biegłość w technikach kulinarnych, osobowość szefa kuchni wyrażoną w jego daniach oraz spójność widoczną zarówno w całym menu, jak i na przestrzeni czasu.

Jedna gwiazdka Michelina trafia do restauracji, które są "bardzo dobre i godne uwagi w swojej kategorii". Dwie gwiazdki przyznawane są lokalom, które "warto odwiedzić ze względu na jakość jedzenia i obsługi". Trzy gwiazdki Michelina to najwyższe odznaczenie, przeznaczone dla restauracji, które wyjątkowo wyróżniają się jakością jedzenia i "są warte specjalnej podróży". Dodatkowo można otrzymać inne wyróżnienia, na przykład za wystrój, obsługę oraz za bardzo dobry stosunek jakości do ceny (Bib Gourmand).