Image

Autobus SOS ponownie na ulicach Gdańska


Od środy, 1 listopada osoby w bezdomności w Gdańsku znowu mogą korzystać ze wsparcia, oferowanego przez załogę „Autobusu SOS - pomoc”. To mobilna forma pomocy dla potrzebujących, którzy w jesienno-zimowym czasie z różnych przyczyn pozostają w miejscach niemieszkalnych.

„Autobus SOS - pomoc” działa w Gdańsku od 2017 roku, zawsze w najtrudniejszym okresie: jesienią i zimą. Ta forma stanowi sprawdzone uzupełnienie oferty miasta dla osób w bezdomności, obejmującej m.in. schronienie, wsparcie finansowe, żywnościowe, rzeczowe oraz specjalistyczne i aktywizujące społecznie.

Gorąca zupa, ciepła odzież, konsultacje ratownika medycznego

Na zlecenie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku, zadanie mobilnego wsparcia dla osób w bezdomności realizuje, do końca marca 2024 roku, Towarzystwo Wspierania Potrzebujących „Przystań”. Środki na ten cel zabezpieczył MOPR. Spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje zapewnia pojazd.

Załoga będzie wydawała osobom doświadczającym bezdomności ciepłą zupę i odzież na zmianę. Ratownik medyczny udzieli niezbędnych konsultacji. Pracownik socjalny lub streetworker przekażą informację o dostępnej pomocy w mieście, starając się jednocześnie zmotywować potrzebujących do jej przyjęcia i do społecznej aktywizacji.

To kompleksowe wsparcie świadczone będzie codziennie, podczas postojów pojazdu: ok. godz. 20.15 na pętli autobusowej przy stacji SKM na Przymorzu; ok. godz. 21.15 na parkingu między rynkiem a komisariatem przy ul. Białej we Wrzeszczu; ok. godz. 22.15 w zatoce autobusowej przy kinie „Krewetka” w Gdańsku. Ostatni przystanek, ok. godz. 23.30, jest zlokalizowany obok noclegowni przy ul. Mostowej 1A. Autobus dowiezie tam osoby w bezdomności, chcące ogrzać się i przenocować w placówce.

Współdziałanie na rzecz potrzebujących

Zgłoszenia o osobach w bezdomności trzeba kierować do:
 
  • Wydziału Reintegracji Osób w Bezdomności MOPR przy ul. Piekarniczej 16 w Gdańsku, tel.: 58 522 38 20 (pon., wt. i czw. w godz. 7.30 do 15.30, śr. w godz. 8.00 do 17.00, pt. w godz. 7.30 do 14.30),
  • Straży Miejskiej w Gdańsku tel.: 986,
  • Policji tel.: 112 (w przypadkach interwencyjnych).

O lokalizacji potrzebujących można też powiadomić streetworkerów, posługując się aplikacją Arrels. Jest ona bezpłatna, można ją uaktywnić np. w smartfonie. Dzięki sygnałowi streetworker m.in. łatwiej dotrze z ofertą pomocy do osoby w bezdomności. W 2018 roku Arrels wprowadziło w mieście Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie. 

Aplikację można pobrać: