Sygnatury - wystawa

Gdańska Galeria Miejska zaprasza na wystawę Sygnatury, na której zaprezentowane zostaną różnorodne sposoby obrazowania proponowane przez przedstawicieli kilku pokoleń - od klasyków awangardy po współczesne artystki i współczesnych artystów. Wystawę obejrzeć można od 15 lipca do 9 października  2022 r. 


Sygnatura jest charakterystycznym śladem, wręcz jedyną w swoim rodzaju linią papilarną zarezerwowaną dla konkretnego twórcy. Ten swoisty podpis, czy też znak staje się kluczem dla odbiorcy do odtworzenia autoportretu artysty w takim stopniu, w jakim sam artysta chce być rozpoznawalny i w konsekwencji, w jakim rozpoznawalna staje się jego twórczość.

Najbardziej charakterystycznymi ikonicznymi sygnaturami artystek i artystów przedstawionymi na wystawie są konstelacje dotknięć - dłoni, ust, palców, a także autoportrety i postacie. Pozwoliliśmy sobie na zderzenie znaków prekursora eksperymentalnego filmu Józefa Robakowskiego z prekursorskim śladem sztuki feministycznej Ewy Partum (odciśnięte usta).

Wystawa ukazuje również tożsamości artystek i artystów, dla których sztuka jest odbiciem życiowych doświadczeń, a także formą autorefleksji. „Sygnatury” to także spojrzenia kuratorów, które odzwierciedlają ich estetyczne upodobania, wieloletnie wcześniejsze współprace i wybory.

Kiedy: od 15 lipca do 9 października 2022 r., od wtorku do niedzieli (poniedziałek - nieczynne), w godzinach otwarcia galerii

Gdzie: Gdańska Galeria Miejska 2, ul. Powroźnicza 13/15