Raz, dwa, trzy rzeźba patrzy - wystawa dla dzieci

Multisensoryczny plac zabaw? W samym centrum miasta? Do tego - w muzeum i w towarzystwie znakomitych nowoczesnych dzieł sztuki? W pierwszy dzień wakacji w Zielonej Bramie otwieramy dedykowaną dzieciom wyjątkową przestrzeń, którą zaprojektowano tak, aby przybliżyła najmłodszym najbardziej zmysłową dziedzinę sztuki - rzeźbę. Będzie można dotykać, lepić, wąchać, wsłuchiwać się - doświadczać materiałów rzeźbiarskich wszystkimi zmysłami.


Różnorodność faktur, konsystencji, temperatur i zapachów, z których składa się świat, w sztuce najłatwiej odnaleźć w rzeźbie. Ciekawość dziecka stymulowana jest przez otoczenie, którego pragnie doświadczać tak wzrokiem, jak i dotykiem, węchem i słuchem. Wychodząc naprzeciw poznawczym upodobaniom oraz zdolnościom dzieci, otwieramy multisensoryczną wystawę - przestrzeń doświadczalną zbudowaną z rzeźb.

Przestrzeń wystawy podzielona została na cztery moduły. Każdy stanowi opowieść o innym materiale rzeźbiarskim: drewnie, glinie, kamieniu i metalu. Obiekty-narzędzia obecne na ekspozycji pozwalają dzieciom doświadczyć dotykowych właściwości i warsztatowych funkcji poszczególnych surowców. Na końcu sali wydzielona została przestrzeń wyciszająca, o ograniczonej ilości bodźców, w której można uspokoić pobudzone zmysły - poleżeć na podłodze, schować się, odetchnąć.

Raz, dwa, trzy, rzeźba patrzy! to również bogaty program wydarzeń edukacyjnych oscylujących wokół zagadnień: wielozmysłowego powrotu do natury i materii otaczającego świata, badawczego postrzegania przyrody, procesu tworzenia rzeźby oraz osadzenia jej w kontekście miejsca.

Wystawa przeznaczona jest głównie dla dzieci od 5. roku życia i ich opiekunów posługujących się językiem polskim, angielskim i ukraińskim. Jeszcze młodsze dzieci? Bez obaw, na pewno też znajdą coś dla siebie.

Kiedy: od 25 czerwca do 10 października 2022 r.

25 czerwca o godz. 12.00 pod Zieloną Bramą (ul. Długi Targ 24) obędzie się wielka zabawa w Raz, dwa, trzy, rzeźba patrzy!, do której zapraszamy wszystkie dzieci! Grę animować będzie Dział Edukacji MNG, a w roli głównej wystąpi prawdziwa Żywa Rzeźba. Przewidziane są nagrody za udział w grze.

Gdzie: Oddział Zielona Brama, ul. Długi Targ 24