Baśniowe ilustracje Gdańska i Pomorza - wystawa

Do 2 października w Domu Uphagena w Gdańsku będzie można zapoznać się z ponad 140 projektami ilustracji do książek dla dzieci autorstwa Bożeny Truchanowskiej i Wiesława Majchrzaka. Wystawa adresowana do dzieci starszych i młodszych. Poza grami, łamigłówkami oraz puzzlami wystawie towarzyszy również katalog.


Na wystawie zaprezentowano ponad 140 projektów ilustracji, zarówno w kolorze oraz czarno-białych ukazujących Gdańsk i Pomorze. Towarzyszą im książki, np. popularny wśród młodzieży „Złoty strąd”, który uznawany jest za najpiękniej ilustrowaną książkę dla dzieci powojennej Polski.

Tytułowe Maszty i Baszty to dwa popularne motywy ilustracji zakochanego w Gdańsku Wiesława Majchrzaka. Dzięki staraniom muzealników światło dzienne ujrzał bogato ilustrowany katalog wystawy, z esejami autorstwa dr. hab. Jacka Friedricha, dr. Janusza Mosakowskiego oraz wywiadem Doroty Jakubowskiej przeprowadzonym z właścicielem kolekcji.

Wystawie towarzyszą spotkania adresowane do mieszkańców Gdańska w soboty 11 czerwca i 3 września, odbędą się oprowadzania kuratorskie, a 29 września o godz. 17.00 odbędzie się rozmowa o kondycji polskiego ilustratorstwa, w którym wezmą udział dr hab. Małgorzata Cackowska, dr Anita Wincencjusz - Patyna, redaktor Marta Lipczyńska-Gil oraz dr hab. Jacek Friedrich. Tego samego dnia przeprowadzone zostaną warsztaty dla seniorek i seniorów.
 
Wystawę można oglądać od 1 czerwca 2022 r. do 2 października 2022 r. w godzinach otwarcia Domu Uphagena 

Oprowadzania kuratorskie - dr hab. Jacek Friedrich

Kiedy: 11 czerwca (sobota) godz. 12.00 oraz 3 września (sobota) godz. 11.00
Gdzie: Dom Uphagena, ul. Długa 12
Wstęp: wolny
 
Rozmowa wokół wystawy o polskim ilustratorstwie lat minionych i najnowszych 

Kiedy: 29 września (czwartek) godz. 17.00
Gdzie: Dom Uphagena, ul. Długa 12
Wstęp: wolny
 
Muzeum Gdańska Seniorom
Baszty wśród masztów i inne obrazki, czyli o polskiej ilustracji książkowej po 1945 r.


Kiedy: 29 września (czwartek) godz. 12.00
Gdzie: Dom Uphagena, ul. Długa 12
Wstęp: obowiązują zapisy - prowadzone od 22 września