nav_addr_google Wystawa Rosemberga Sandovala - Labriego

Wystawa Rosemberga Sandovala - Labriego

Po raz pierwszy w Polsce zagości sztuka kolumbijskiego twórcy Rosemberga Sandovala.

Artysta jest znany ze swych zaangażowanych politycznie akcji performatywnych, instalacji, interwencji, rysunków i obrazów. Od 29 kwietnia 2022 w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku będziemy mogli obejrzeć jego najbardziej reprezentatywne prace.


Rosemberg Sandoval jest jednym z pionierów i najważniejszych przedstawicieli sztuki performatywnej w Kolumbii i Ameryce Południowej. Jego prace goszczą w znanych galeriach Ameryki i Europy, między innymi w Museum of Modern Art w Nowym Jorku (MOMA), Daros w Zurychu i Prometeo de Italia. 

Tytuł prezentowanej w Łaźni wystawy - Labriego oznacza parobka/chłopa bez własnej ziemi, który pracuje dla innych, jest źle opłacany i nie ma dostępu do emerytury, opieki zdrowotnej, czy edukacji. Postać labriego i relacja z ziemią są spoiwem całej wystawy. Zobaczymy na niej najbardziej reprezentatywne prace Sandovala oraz instalację–interwencję Puñado De Tierra („Garść ziemi”).

Kuratorką wystawy jest Anna Róg, promotorka kultury, która przez kilka lat zajmowała się sprawami kulturalnymi w Ambasadzie RP w Bogocie.

Kiedy: 29 kwietnia - 12 czerwca 2022r. (wystawę oglądać można od wtorku do niedzieli, poniedziałki nieczynne, w godzinach otwarcia obiektu)
Gdzie: Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 1, ul. Jaskółcza 1
Kuratorka: Anna Róg