Nowa wrażliwość. Nowa wystawa MNG do zobaczenia online

  • Home
  • Wydarzenia
  • Nowa wrażliwość. Nowa wystawa MNG do zobaczenia online
Wernisaż wystawy „Nowa wrażliwość. Sztuka niemiecka przełomu XIX i XX wieku ze zbiorów dawnego Muzeum Miejskiego w Gdańsku” został zaplanowany na 27 listopada 2020 roku. Niestety muzeum, podobnie jak inne instytucje kultury, będzie nieczynne do minimum 31 stycznia 2021 r. Możecie jednak skorzystać z wirtualnego spaceru po wystawie.


Zanim będzie można wystawę oglądać w Oddziale Zielona Brama MNG, warto poszerzyć swoją wiedzę o prezentowanych zbiorach dzięki specjalnej stronie edukacyjnej www.nowawrazliwosc.pl. Ponadto umożliwiono wysłuchanie audiodeskrypcji wybranych dzieł sztuki www.mng.gda.pl/audiodeskrypcja i skorzystanie z wirtualnego spaceru www.skanowanie.xyz/mng_nowa_wrazliwosc. Wkrótce na stronie wystawy będzie można obejrzeć film o historii prezentowanej kolekcji oraz oprowadzanie kuratorskie po ekspozycji.

Dzięki strategiom kolekcjonerskim Muzeum Miejskiego w Gdańsku, którego zbiory po wojnie odziedziczyło obecne Muzeum Narodowe, posiadamy wartościowy zbiór nowoczesnej sztuki niemieckiej przełomu XIX i XX wieku. To niemal 130 prac z dziedziny malarstwa, ceramiki, rzeźby, grafiki i rysunku. W pierwszych dekadach XX wieku, wpisując się w nowatorskie tendencje największych ówczesnych muzeów niemieckich, gdańskie Muzeum Miejskie pozyskało prace artystów takich jak – by wymienić zaledwie kilku najważniejszych – Ernst Barlach, Lovis Corinth, Georg Kolbe, Max Slevogt, Max Beckmann czy Emil Nolde.

To zbiór wyjątkowy ze względu na klasę prezentowanych dzieł, ale i dlatego, że stanowi on świadectwo odwagi ówczesnych gdańskich muzealników w podejmowaniu kolekcjonerskich decyzji i dbałości o dokumentowanie nowych zjawisk artystycznych.

Po raz pierwszy ta kolekcja – niemal w całości – zostanie zaprezentowana publicznie na wystawie „Nowa wrażliwość”, która została przygotowana w 150. rocznicę utworzenia w Gdańsku pierwszej instytucji muzealnej – Muzeum Miejskiego. Na wystawie zostanie pokazanych blisko 100 dzieł, które przetrwały drugą wojnę światową, muzealnicy opowiedzą również o dziełach zaginionych lub zniszczonych w tym czasie.

Ze względu na obostrzenia konserwatorskie dotyczące dzieł na podłożu papierowym wystawa zostanie pokazana w dwóch odsłonach. Zmiana ekspozycji nastąpi 16 lutego 2021 roku.

Wystawa została przygotowana tak, aby mogły ją obejrzeć osoby z deficytami ruchu, wzroku i słuchu. Do dyspozycji osób niedowidzących i niewidzących przygotowaliśmy audiodeskrypcje wybranych dzieł. Film o kolekcji muzealnej ma napisy. Aranżacja wystawy spełnia wytyczne architektoniczne dla przestrzeni dostępnej.

Wystawa przygotowana przez zespół kuratorów Oddziału Sztuki Dawnej: Alicję Andrzejewską-Zając, Katarzynę Kitę, Lecha Łopuskiego, Magdalenę Mielnik, Maję Mociewicz.

Organizacja wystawy została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.