
Nowa wrażliwość. Nowa wystawa MNG do zobaczenia online
Dzięki strategiom kolekcjonerskim Muzeum Miejskiego w Gdańsku, którego zbiory po wojnie odziedziczyło obecne Muzeum Narodowe, posiadamy wartościowy zbiór nowoczesnej sztuki niemieckiej przełomu XIX i XX wieku. To niemal 130 prac z dziedziny malarstwa, ceramiki, rzeźby, grafiki i rysunku. W pierwszych dekadach XX wieku, wpisując się w nowatorskie tendencje największych ówczesnych muzeów niemieckich, gdańskie Muzeum Miejskie pozyskało prace artystów takich jak – by wymienić zaledwie kilku najważniejszych – Ernst Barlach, Lovis Corinth, Georg Kolbe, Max Slevogt, Max Beckmann czy Emil Nolde.
To zbiór wyjątkowy ze względu na klasę prezentowanych dzieł, ale i dlatego, że stanowi on świadectwo odwagi ówczesnych gdańskich muzealników w podejmowaniu kolekcjonerskich decyzji i dbałości o dokumentowanie nowych zjawisk artystycznych.
Po raz pierwszy ta kolekcja – niemal w całości – zostanie zaprezentowana publicznie na wystawie „Nowa wrażliwość”, która została przygotowana w 150. rocznicę utworzenia w Gdańsku pierwszej instytucji muzealnej – Muzeum Miejskiego. Na wystawie zostanie pokazanych blisko 100 dzieł, które przetrwały drugą wojnę światową, muzealnicy opowiedzą również o dziełach zaginionych lub zniszczonych w tym czasie.
Ze względu na obostrzenia konserwatorskie dotyczące dzieł na podłożu papierowym wystawa zostanie pokazana w dwóch odsłonach. Zmiana ekspozycji nastąpi 16 lutego 2021 roku.
Wystawa została przygotowana tak, aby mogły ją obejrzeć osoby z deficytami ruchu, wzroku i słuchu. Do dyspozycji osób niedowidzących i niewidzących przygotowaliśmy audiodeskrypcje wybranych dzieł. Film o kolekcji muzealnej ma napisy. Aranżacja wystawy spełnia wytyczne architektoniczne dla przestrzeni dostępnej.
Wystawa przygotowana przez zespół kuratorów Oddziału Sztuki Dawnej: Alicję Andrzejewską-Zając, Katarzynę Kitę, Lecha Łopuskiego, Magdalenę Mielnik, Maję Mociewicz.
Organizacja wystawy została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.