Święto Wolności i Praw Obywatelskich

Wolność i prawa obywatelskie w Gdańsku będziemy świętować bogatym programem trzydniowych wydarzeń, 2-4 czerwca. Zaproszenie jest otwarte dla wszystkich, udział w większości wydarzeń jest bezpłatny. W programie m.in. koncert najlepszych polskich artystów, debaty o przeszłości i przyszłości nie tylko przy okrągłym stole, spotkania z bohaterami ostatnich dziesięcioleci, seminaria i konferencje.

Święto Wolności i Praw Obywatelskich obchodzone jest w rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 roku - pierwszych po II wojnie światowej częściowo wolnych wyborów do Sejmu i całkowicie wolnych do Senatu. W konsekwencji ówczesnego głosowania komuniści musieli podzielić się władzą, a demokratyzacja państwa stała się faktem. Wydarzenie ma charakter obywatelski, do Gdańska zjeżdżają organizacje pozarządowe z całej Polski.

Harmonogram wydarzeń:
 
  • 2 czerwca, piątek
Głównym centrum wydarzeń będzie miejsce narodzin Solidarności - tereny postoczniowe.

Na początek Forum Idei i Praktyki - Solidarni w Rozwoju. Wydarzenie adresowane jest do wszystkich, którzy pracują z ludźmi i dla ludzi, zarówno w obszarze publicznym, jak i pozarządowym. Hasło wywoławcze debat i seminariów brzmi: Energia społeczna pokoleń. Początek 2 czerwca w samo południe – w audytorium Europejskiego Centrum Solidarności. Forum potrwa do godz. 18:00. Wstęp wolny.

Wieczorem zaplanowano koncert pod hasłem: Pokolenia wolności. Muzycy różnych generacji będą śpiewać o Polsce, wolności, nas samych. Wśród wykonawców m.in.:
 
  • Kayah,
  • Varius Manx i Kasia Stankiewicz,
  • Doda,
  • Michał Szpak,
  • Big Cyc,
  • Kamil Bednarek,
  • LemON,
  • Lombard 
  • Voo Voo.
Bramy wejściowe na plac Zebrań Ludowych zostaną otwarte o godz. 19. Koncert rozpocznie się pół godziny później. Wstęp wolny.
 
  • 3 czerwca, sobota
W samo południe w Strefie Społecznej rozpocznie się akcja profrekwencyjna pod hasłem - Nie śpij, bo Cię przegłosują. Intencją jest zachęcenie wszystkich obywatelek i obywateli do wzięcia udziału w jesiennych wyborach parlamentarnych. Co ciekawe, hasło pochodzi z 1989 roku i poprowadziło do zwycięstwa demokratycznych kandydatów na posłów i senatorów.
 
  • 3 i 4 czerwca, sobota - niedziela
W sobotę i niedzielę warto przybyć na tereny postoczniowe. Na Drodze do Wolności, placu Porozumienia Gdańskiego (obok dawnego budynku dyrekcji) i na terenie dawnej stołówki realizowany będzie bardzo bogaty program wydarzeń przygotowany przez organizacje pozarządowe. W tym roku do Gdańska przybędzie 150 organizacji pozarządowych, ruchów obywatelskich i grup nieformalnych z całej Polski, m.in. Łodzi, Krakowa, Warszawy, Iławy, Kwidzyna, Leszna i oczywiście Gdańska. Dołączyć może każdy. Aktywiści spotykają się z obywatelkami i obywatelami indywidualnie, a także podczas publicznych debat, warsztatów i prelekcji. Doświadczeniem poprzednich lat, tam będzie dochodzić do wymiany doświadczeń, prezentacji inicjatyw społecznych i obywatelskich realizowanych w Polsce i za granicą, zawiązywania partnerstw i uruchamiania nowych inicjatyw.

7 głównych rozmów zostanie poświęconych - Pokoleniom wolności. Zaproszeni goście mają dyskutować o 34 latach, podczas których Polska i życie obywateli niezwykle się zmieniło - tematach tabu, lękach, rozrywce, serialach. Udział w debatach wezmą m.in.:
 
  • Elżbieta Zapendowska,
  • Daniel Qczaj,
  • Piotr Cyrwus,
  • Andrzej Wrona
  • Zygmunt Chajzer.
Strefa Społeczna 3 czerwca będzie otwarta w godz. 11:00-22:00, a 4 czerwca w godz. 11:00-18:30.

W tych dniach warto odwiedzić również Gdańskie Forum Partycypacji, solidną porcję wymiany doświadczeń, prezentację dobrych praktyk, debaty, warsztaty oraz wspólne śniadanie na dobry początek. Celem Forum jest oswojenie pojęcia partycypacji i zachęcenie do pogłębienia dialogu. Mieszkańcy, eksperci, urzędnicy, radni, młodzież i bardziej doświadczeni spotkają się w jednej przestrzeni. Będą rozmawiać o tym, czym jest współdecydowanie i jak zachęcać ludzi do dołączania do różnych działań. Inicjatywa Fundacji RC, zostanie zlokalizowana na terenie dawnej stołówki stoczniowej, w nowo zaaranżowanej przez Fundację Gdańską przestrzeni przy historycznej stoczniowej Bramie nr 2.

Te dwa dni wypełni program wydarzeń realizowanych w Europejskim Centrum Solidarności. Po wystawie stałej będą oprowadzać szlakiem wspomnień uczestnicy i świadkowie wyborów 4 czerwca. Przyjazd zapowiedziało ponad 100 młodych parlamentarzystek i parlamentarzystów z całej Polski, można dołączyć do otwartych obrad Parlamentu Młodych RP. W ogrodzie zimowym zaplanowano kilka debat przy okrągłym stole. Będą spotkania z prof. Adamem Strzemboszem, pierwszym prezesem Sądu Najwyższego i przewodniczącym Trybunału Stanu oraz z prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim. Można wziąć udział w seminarium dotyczącym integracji migrantów czy w otwartej konferencji - Moda w PRL. Zarówno 3, jak i 4 czerwca bilet na wystawę stałą i wystawę czasową STOCZNIA będzie można kupić w promocyjnej cenie 10 zł. Informacje i bilety na stronie Europejskiego Centrum Solidarności.

Szczegółowy program godzinowy Święta Wolności i Praw Obywatelskich dostępny jest na stronie.