- Home
- Lista aktualności
- 11 najpiękniejszych gdańskich fontann
- Opublikowano:
2019-04-08
Tagi: #alternatywnie , #Śródmieście , #Nowy Port , #Wrzeszcz Górny
11 najpiękniejszych gdańskich fontann
1. Fontanna Neptuna
Nie wypada zacząć od innej, wszak fontanna Neptuna to duma Gdańska i jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków miasta. To miejsce spotkań wielu osób, które tradycyjnie umawiają się “pod Neptunem”. Najstarsza gdańska fontanna powstała w 1634 roku. Projektantem i wykonawcą prac kamieniarskich był Abraham van den Block. Odlew figury boga mórz i oceanów wykonał Piotr Husen, ogrodzenie zaś Jan Rogge. Strumienie w fontannie Neptuna tryskają z trójzębu, z umieszczonych u stóp boga mórz figur koni morskich, a także z krawędzi postumentu. Następnie woda spada na czasze fontanny, skąd strumieniami wypluwanymi przez rzygacze opada do dolnego basenu.
2. Fontanna Jaśkowa Dolina
Powstała w trakcie przebudowy rynku wrzeszczańskiego w 1909. Usytuowana jest we Wrzeszczu u zbiegu ulic Grunwaldzkiej i Jaśkowej Doliny. Stanowi część pochodzącej z czasów przebudowy rynku zabytkowej kompozycji urbanistyczno-architektonicznej. W stronę skweru fontanna zwrócona jest dekoracyjną ścianą z kamienną ławką z grupkami rzeźbiarskimi, wieńczącą część centralną. Front fontanny znajduje się od strony ul. Jaśkowa Dolina, jest bogato rzeźbiony (girlandy kwiatów i muszli), wyposażony w elementy tryskające wodą (trzy dysze zasłonięte muszlami i dwa pyski delfinów).
3. Fontanna Grenadierów
Ta fontanna ze Starego Przedmieścia, oddana do użytku w 1933 roku, stoi u zbiegu ulic Św. Trójcy i ul. Okopowej. Autorem projektu był architekt Geo Jercke. Skromna kamieniarka fontanny, pozbawiona ozdobników, wykonana jest z trawertynu. Od frontu przylega do nich półkolisty, niski, ale stosunkowo głęboki basen.
4. Fontanna Szeroka
Została oddana do użytku około 1965 roku i znajduje się przy ul. Szerokiej. Autorem projektu jest Alfons Łosowski. Na fontannę składa się duży, płaski basen w kształcie nerki, którego głównym elementem jest kompozycja trzech granitowych głazów narzutowych ustawionych pionowo i opracowanych rzeźbiarsko na powierzchni. Elementami tryskającymi wodą są trzy tryskacze osadzone w dnie przy krawędzi basenu.
5. Fontanna Bremeńska
Szukać tej fontanny należy od 1999 roku na Placu Kobzdeja w Śródmieściu. Gdańska wersja jest kopią słynnej XIX-wiecznej fontanny bremeńskiej. Została odlana z brązu i pokryta na powierzchni sztuczną patyną z elementami polerowanymi z mosiądzu. Ma kształt wysmukłej kolumny zwieńczonej głowicą. Umieszczono na niej czaszę z figurą ptaka. Elementami tryskającymi wodą są cztery wylewki w formie lwich pyszczków oraz z cztery pyszczki psów u podstawy trzonu. Ta fontanna jest darem od partnerskiego miasta Bremy – symbolem jedności i pojednania Niemiec i Polski.
6. Fontanna Grassowska
Oddana do użytku w 2002 roku fontanna znajduje się w Dolnym Wrzeszczu, na skwerze w zachodniej części placu Józefa Wybickiego, u zbiegu ulic Pestalozziego, Lelewela i Grażyny. Składa się z kręgów usytuowanych wokół centralnego punktu, jakim jest kamienny słup zwieńczony figurką tańczącej dziewczynki (Tulli Pokriefke) odlanej z metalu. Tulla jest bohaterką książek Güntera Grassa - “Psie lata” oraz “Kot i mysz”. Niezależnym elementem fontanny jest usytuowana obok altanka z metalową ławeczką, na której siedzą dwie figury: Güntera Grassa i jego książkowego bohatera, Oskara grającego na blaszanym bębenku. Basen i otoczenie zaprojektował Grzegorz Sulikowski. Twórcą rzeźb jest Sławoj Ostrowski.
7. Fontanna Grunwaldzka
Ta piękna fontanna znajduje się w Górnym Wrzeszczu od 2007 roku. Fontanna ma kształt podłużny, jej niecka wyłożona została ciemnozielonym granitem. Wzdłuż niej zaprojektowano siedziska z piaskowca, stanowiące wykończenie niecki. W niecce “brodzi” pięć ptaków odlanych z metalu (najczęściej uznawanych za czaple). Fontanna wyrzuca strumienie wody na wysokość ok. 1,5 m. Jest oświetlana światłem sprzężonym ze strumieniami wody.
8. Fontanna Czterech Kwartałów
Ta uwielbiana przez wielu gdańszczan fontanna powstała w 2009 roku i znajduje się w południowo-zachodnim narożniku chodnika u zbiegu ulic Grobla I i Św. Ducha, naprzeciw Kaplicy Królewskiej. Fontanna Czterech Kwartałów ma kształt kwadratu o boku sześciu metrów, podzielonego na cztery części symbolizujące historyczne, spotykające się w tym miejscu kwartały miasta: Kogi, Wysoki, Szeroki oraz Rybacki. W każdej części obiektu znajdują się szklane kwadratowe pola (niebieskie, pomarańczowe, białe i czerwone), symbolizujące historyczny kolor chorągwi, które nocą są podświetlane. W narożniku każdej z czterech kwart leży odlany z brązu lew – symbol Gdańska, każde ze zwierząt ma inną pozę. W płycie fontanny umieszczone są 24 dysze (po sześć w każdej z czterech kwartałów), które pozwalają na różny rozprysk wody w zależności od zaprogramowanego cyklu.
9. Fontanna Heweliusza
Stoi na placu im. Jana Heweliusza, między ul. Korzenną, Rajską i Wielkie Młyny od lata 2014 roku. Fontanna składa się z dwóch części. Pierwsza - wodospad znajduje się blisko Wielkiego Młyna i nawiązuje do kaskad wodnych tworzonych przez kanał Raduni. Woda wypływa tutaj ze ściany kamiennej, tworząc wodospad podświetlony światłem. Druga, główna część fontanny składa się z dysz. W fontannie zastosowano dwa rodzaje reflektorów: duże - podświetlające tarcze wodne i wodospad oraz małe reflektorki zamontowane w płytach na powierzchni fontanny. Fontanna działa według specjalnie przygotowanej choreografii światła i wody.
10. Fontanna na Placu Gustkowicza
Powstała w 2014 roku w Nowym Porcie w trakcie rewitalizacji placu ks. Gustkowicza. Ma kształt kwadratu o boku 6,40 m. Jest „wbudowana” w plac (na poziomie terenu) i wyłożona czarnym granitem, w którym osadzonych jest osiem dysz o maksymalnej wysokości strumienia wody 1,5 m. Autor projektu to architekt Andrzej Małek.
11. Fontanna Mokra Fosa
Fontanna usytuowana jest na zbiorniku retencyjnym Mokra Fosa w formie „wulkanu” tryskającego wodą na wysokość sześciu metrów. Fontanna służy jednocześnie jako system napowietrzający wody w zbiorniku. Powstała w 2014 roku.