Image

Szlak Stoczni Cesarskiej

Była niedostępna przez ponad 170 lat. Teraz można ją zwiedzać. Poznajcie Szlak Stoczni Cesarskiej.

Dlaczego warto i co na szlaku

Stocznia Cesarska jest położona wzdłuż brzegu Martwej Wisły, w bliskim sąsiedztwie głównego dworca kolejowego i Starego Miasta. Jest miejscem o wielkim historycznym znaczeniu - od swoich początków w XIX wieku po pamiętne wydarzenia, które doprowadziły do upadku komunizmu w Europie Wschodniej. Przemierzając szlak zobaczysz dziedzictwo przemysłowe i odkryjesz fascynującą historię miejsca, w którym narodził się duch Solidarności. Podążając śladami stoczniowców dowiesz się, jak zaczęła się polska droga do wolności. Poznasz też fakty o życiu w stoczni i imponującej produkcji morskiej. 

Jak przebiega szlak

Na szlaku Stoczni Cesarskiej znajduje się 13 przystanków, w tym Budynek Dyrekcji, Kuźni, Ślusarni i Basen Dokowy. Każdy opowiada o bogatej historii Stoczni, najważniejszych miejscach, budynkach i strajku z 1980 roku. Początek szlaku, czyli pierwsza tablica zlokalizowana jest przy Sali BHP Stoczni Gdańskiej, następna – po drugiej stronie ulicy, nieopodal muralu „Obrońca”, belgijskiego artysty Stefaan’a De Croock’a. Kolejna – przy budynku Dyrekcji, a ostatnia, trzynasta – pod stoczniowym żurawiem nr 13, gdzie przeczytamy „Manifest Stoczni Cesarskiej”. Szlak został poprowadzony tak, by pokazać najciekawsze miejsca.

Wystawa o życiu Anny Walentynowicz

Od 21 sierpnia otwarto przestrzeń budynku 42A, w którym pracowała Anna Walentynowicz. Umożliwiono dostęp do suwnicy, na której pracowała legendarna działaczka opozycyjna. W przestrzeni budynku 42A znajduje się również wystawa o życiu Anny Walentynowicz, którą przygotował gdański oddział IPN, liczne publikacje oraz zdjęcia. Ekspozycję będzie można zwiedzać codziennie od 20 do 31 sierpnia w godzinach od 12:00 do 19:00.

Spacer wirtualny

Szlak zwiedzania dostępny jest cały czas, niezależnie od trwających prac budowlanych. Dodatkową atrakcję stanowi możliwość odbycia wirtualnego spaceru po Stoczni. Aby to zrobić, wystarczy wejść na stronę www.stoczniacesarska.pl

Szlak został wytyczony i opracowany we współpracy z Morską Fundacją Historyczną.