Ogólnopolski konkurs astronautyczny "W stronę gwiazd"

  • Home
  • Wydarzenia
  • Ogólnopolski konkurs astronautyczny "W stronę gwiazd"
Gdzie wybrać się w lot międzygwiezdny? Do czego służy statek kosmiczny, łazik czy satelita? W jaki sposób zasiedlić obcy glob albo gdzie szukać życia we Wszechświecie? 4 października 2023 r. rozpoczęła się piąta edycja konkursu Hevelianum „W stronę gwiazd”. Na uczniów zerówek i szkół podstawowych czekają bardzo atrakcyjne nagrody.


Konkurs ma na celu zwracanie uwagi dzieci i młodzieży na rozwijający się sektor kosmiczny. Uświadomienie im, że mogą zostać astronautami lub specjalistami i uczestniczyć w większych lub mniejszych misjach kosmicznych, a w przyszłości realizować swoje pasje w praktyce. 

Żyjemy w czasach realizacji planów powrotu człowieka na Księżyc. Prawdopodobnie uczestnicy konkursu na przestrzeni najbliższych 10 lat będą mieli okazję być świadkami tego wydarzenia. Niewykluczone, że kilka lat później pierwszy człowiek stanie na Marsie. W dobie wielkich misji sektor kosmiczny, również w Polsce, intensywnie się rozwija. To idealny czas, by dzieci zajęły się tym tematem. Może to być dla nich niesamowita ścieżka kariery w życiu dorosłym.

Konkurs „W stronę gwiazd” odbywa się w dwóch kategoriach wiekowych.

Zadaniem dla uczniów zerówek i klas 1–4 szkoły podstawowej jest stworzenie unikatowej, pobudzającej wyobraźnię i kreatywnej pracy plastycznej w jednym z tematów: statek kosmiczny, łazik czy satelita (szczegóły na stronie konkursu), a nagrodą główną w tej kategorii będzie profesjonalna lornetka astronomiczna. 

Na uczniów klas 5–8 szkoły podstawowej czeka niezwykła nagroda, można wygrać udział w tygodniowym obozie kosmicznym Junior Space Camp w Rzepienniku Strzyżewskim, którego fundatorem jest Analog Astronaut Training Center. Uczestnicy obozu przez kilka dni wcielają się w rolę astronautów, biorąc udział w symulacji misji kosmicznej. Przypisane im zostaną zadania podobne do tych, które wypełniają profesjonalni astronauci. Będą mogli również sprawdzić się w działaniu zespołowym, finalnie raportując w języku angielskim do Centrum Kontroli Misji zlokalizowanym w Indiach. 

Dodatkowym wyróżnieniem dla laureatów konkursu będzie publikacja wybranych prac na łamach dwumiesięcznika „Urania – Postępy Astronomii".

Zadaniem dla starszych uczniów jest przygotowanie w formie pisemnej projektu misji kosmicznej. Do wyboru są trzy tematy: lot międzygwiezdny, przygotowania do zasiedlenia obcego globu lub poszukiwanie życia we Wszechświecie.

W konkursie mogą brać udział osoby z niepełnosprawnością słuchu i wzroku – przewidziano dla nich specjalne nagrody oraz możliwość zamiany nagród, z których nie będą mogły skorzystać, na vouchery. Pracą plastyczną może być plakat wypukły.

Złożenie prac konkursowych jest możliwe w trzech językach: polskim, angielskim oraz ukraińskim (dla uczniów, którzy uczą się w polskich szkołach).
Nauczyciele mogą zgłaszać prace konkursowe do 31 grudnia 2023 r. Ogłoszenie wyników zaplanowano najpóźniej na 31 marca 2024 r. Konkurs zakończy się galą.

Szczegóły konkursu, regulamin oraz formularz zgłoszeniowy dla nauczycieli znajdują się na: https://hevelianum.pl/konkurs-w-strone-gwiazd/