Stwórz mapping o Heweliuszu i wygraj 5 tys. zł!

„Heweliusz. Hipster czy uczony?” - pod takim hasłem Hevelianum ogłasza konkurs na mapping o swoim patronie, słynnym astronomie z Gdańska. Zwycięska praca będzie prezentowana na ścianie XIX-wiecznej Wozowni Artyleryjskiej, a jej autor otrzyma 5 tys. zł. Pliki konkursowe można składać do 31 maja 2021 roku.


Jan Heweliusz był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli świata nauki XVII wieku. Choć na kartach historii zapisał się najbardziej jako astronom, to skala jego zainteresowań jest imponująca. Równie interdyscyplinarne Hevelianum, które obrało go za swojego patrona, postanowiło przybliżyć życie i dokonania słynnego gdańskiego astronoma i przygotowało program całorocznych obchodów 410 rocznicy jego urodzin. Jednym z jego elementów jest konkurs na mapping.

Trójwymiarowy pokaz, łączący światło, obraz i dźwięk będzie wyświetlany na zewnętrznej ścianie jednego z budynków na Górze Gradowej w Gdańsku – Wozowni Artyleryjskiej. To obiekt o wyjątkowych walorach architektonicznych, który powstał w 1885 roku jako magazyn wojskowy. Zrewaloryzowany i przystosowany do nowej funkcji w 2018 roku, cieszy oko zachowaną konstrukcją szachulcową i czerwoną cegłą. Niejednokrotnie sprawdził się jako przestrzeń prezentacji mappingów z historią w tle, np. „(re)Konstrukcje”.

Aby wziąć udział w konkursie, należy do 31 maja 2021 roku stworzyć plik multimedialny, który będzie w ciekawy sposób nawiązywał do życia i talentów Jana Heweliusza. Dobór środków wyrazu pozostaje dowolny, mile widziane będą projekty w aktywny sposób wykorzystujące elementy architektoniczne budynku. Jury konkursu wyłoni laureata do 30 czerwca br. Przewidziane są nagrody finansowe – za I miejsce – 5 tys. zł, za II miejsce – 3 tys. zł, za III miejsce – 2 tys. zł. Każda zwycięska praca zostanie zaprezentowana publiczności na ścianie Wozowni Artyleryjskiej.  

Regulamin konkursu, informacje techniczne oraz kartę zgłoszeniową można znaleźć na stronie www.janheweliusz.pl/konkurs_mapping