Głosowanie na projekty Budżetu Obywatelskiego 2021

  • Home
  • Wydarzenia
  • Głosowanie na projekty Budżetu Obywatelskiego 2021
W 8. edycji Budżetu Obywatelskiego wybieramy spośród 357 projektów. Gdańszczanki i gdańszczanie zgłosili wiele ciekawych propozycji z zakresu: zdrowia, bezpieczeństwa, edukacji i kultury, sportu i rekreacji, inwestycji drogowych i innych.


Ten rok jest wyjątkowy, bo po raz pierwszy możesz zagłosować na projekty Zielonego Budżetu Obywatelskiego.

Kto może głosować?

Zasady dotyczące głosowania są takie same jak w latach ubiegłych. W Budżecie Obywatelskim mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy Gdańska, także dzieci i młodzież (pod nadzorem dorosłych), dla których jest to także praktyczna nauka zasad lokalnej demokracji. Mogą to być osoby zameldowane stale lub czasowo w naszym mieście, osoby dopisane w Gdańsku do spisu wyborców lub posiadające Kartę Mieszkańca, czyli płacące w naszym mieście podatki bądź inne opłaty lokalne.

UWAGA! Głosowanie przez podanie nr Karty Mieszkańca jest umożliwione tylko dla osób, które w chwili rozpoczęcia głosowania miały aktywny Pakiet Mieszkańca 2020. Nie dodawałeś jeszcze Pakietu Mieszkańca 2020? Zobacz, jak to zrobić tutaj.

Jak głosować?

W tym roku głosować można wyłącznie zdalnie na stronie www.gdansk.pl 

Z jednego numeru telefonu będzie można trzy razy aktywować system do głosowania, i aż pięć razy skorzystać z adresu mailowego, na który przysłany zostanie kod aktywacyjny. Ten kod wysyłany jest do osób uprawnionych do głosowania, należy go wpisać w trakcie rejestracji w systemie do głosowania, by móc w ogóle zagłosować. Aby oddać głos wystarczy podać dane osobowe: imię, nazwisko, PESEL i imię ojca (to tegoroczna nowość) lub indywidualny numer Karty Mieszkańca. Wpisać trzeba też wspomniany wyżej kod aktywacyjny.

Każdemu głosującemu przysługuje łącznie 8 punktów: 5 punktów na projekty dzielnicowe Budżetu Obywatelskiego i 1 punkt na projekt ogólnomiejski Budżetu Obywatelskiego oraz 1 punkt na projekt dzielnicowy Zielonego Budżetu Obywatelskiego i 1 punkt na projekt ogólnomiejski Zielonego Budżetu Obywatelskiego. Punkty można przydzielać na projekty w dowolnej dzielnicy.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Na stronie www.gdansk.pl/budzet-obywatelski znajdziesz bazę przydatnych informacji na temat Budżetu Obywatelskiego oraz samego procesu głosowania. Możesz zapoznać się z wszystkimi projektami, kóre zakwalifikowały się do tegorocznej edycji, jak również dowiedzieć się więcej o zasadach głosowania. Wnioskodawcy znajdą tu również przydatne informacje, w jaki sposób promować swoje projekty oraz materiały promocyjne do pobrania.

Kwota przeznaczona na tegoroczna edycję Budżetu Obywatelskiego to 18 428 001 zł. 

Do 7 grudnia 2020 r. poznamy szczęśliwych zwycięzców.