Image

Dostosowanie obiektów do potrzeb osób z niepełnosprawnością

Wiele spośród obiektów, które można zwiedzić z Gdańską Kartą Mieszkańca jest dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Poniżej przedstawiamy listę takich placówek wraz z opisem form przystosowania obiektu.

1. Pływalnie Gdańskiego Ośrodka Sportu

Pływalnie: Chełm, Orunia, Osowa, Stogi są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ruchowymi w zakresie obejmującym: rampy podjazdowe, windy, szlaki komunikacyjne, dostosowane węzły sanitarne i szatniowe, a na hali basenowej samoobsługowy dźwig ułatwiający samodzielne wejście osoby z niepełnosprawnością do basenu.

2. Mecze Lechii Gdańsk / Polsat Plus Arena Gdańsk

Polsat Plus Arena Gdańsk jest w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, co potwierdza przede wszystkim coroczny raport PZPN dot. organizacji i infrastruktury klubów piłkarskich w Polsce. Kibice z niepełnosprawnością ruchową mają specjalnie przystosowaną platformą dla wózków inwalidzkich, od której jest dedykowana winda, więc w żadnym momencie nie mają problemu z poruszaniem. Każda osoba niepełnosprawna ze stopniem znacznym ma prawo do opiekuna, który dostaje bezpłatną wejściówkę. Osoby z niepełnosprawnością mają pełną opiekę zarówno ze strony swoich opiekunów, jak również ze strony obsługi (stewardów).

3. Bazylika Mariacka / Wieża Bazyliki Mariackiej

Bazylika Mariacka jest obiektem przystosowanym dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Przeszkodą architektoniczną jest stopień przy wejściu głównym, jednakże przy wejściu stoi ruchomy podest, który osoba towarzysząca osobie z niepełnosprawnością może przystawić lub poprosić osobę z obsługi Bazyliki Mariackiej o przystawienie podestu do stopnia. Można też poinformować z odpowiednim wyprzedzeniem, iż osoba z niepełnosprawnością będzie odwiedzała Bazylikę Mariacką w Gdańsku i w umówionej godzinie podest będzie już przystawiony. Obecnie przygotowywane są rozwiązania umożliwiające zwiedzanie Bazyliki Mariackiej osobom z dysfunkcją słuchu lub wzroku. Wejście na wieżę Bazyliki Mariackiej nie jest przystosowane dla osób z niepełnosprawnością.

4. Gdański Ogród Zoologiczny

Dla osób z niepełnosprawnością zwiedzających zoo przygotowanych jest kilka udogodnień, np. podjazd dla wózków inwalidzkich przy wejściu do pawilonu ptaków i gadów, wjazd dla wózków inwalidzkich do lwiarni. W sezonie letnim funkcjonuje wypożyczalnia wózków inwalidzkich (w punkcie z wózeczkami drewnianymi dla dzieci), poza sezonem istnieje możliwość wypożyczenia wózka w holu budynku administracji. Ponadto dla uczestników zorganizowanych warsztatów i zajęć edukacyjnych zamontowaliśmy specjalną platformę dla wózków inwalidzkich przy schodach do sali dydaktycznej. Większa część toalet jest dostosowana do potrzeb osób  z niepełnosprawnościami.

5. Europejskie Centrum Solidarności

Budynek został zaprojektowany z dostępem dla osób z niepełnosprawnościami oraz starszych w następujących obszarach: w hali parkingowej wyodrębniono miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami, w budynku zastosowano systemy umożliwiające dostęp do każdego z poziomów, w ECS znajdują się toalety dostosowane do osób z niepełnosprawnościami, można też korzystać z wózków inwalidzkich do poruszania się po budynku – wystarczy zgłosić taką potrzebę pracownikom kas. Jest to usługa bezpłatna. Cała przestrzeń jest też odpowiednio oznakowana.

6. Trefl Gdańsk / Ergo Arena

ERGO ARENA i otaczające halę tereny są przystosowane do przyjęcia osób z niepełnosprawnościami. Oprócz infrastruktury pomoc osobom z niepełnosprawnościami gwarantują służby porządkowo-informacyjne. Ponadto dla osób z niepełnosprawnościami dostępne są specjalne miejsca parkingowe, dostosowane sektory oraz toalety.

7. Twierdza Wisłoujście / Muzeum Gdańska

Dostęp dla osób poruszających się na wózkach jest utrudniony lub niemożliwy (wąskie strome schody) w: Domu Komendanta, wieży, koszarach. Pozostałe przestrzenie są możliwe do zwiedzania na wózku. Podczas wydarzeń plenerowych, zaplanowane atrakcje prezentowane są w obrębie dziedzińca i kazamat fortu i są dostępne również dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

8. Ratusz Głównego Miasta / Muzeum Gdańska

Ratusz jest kompleksowo przystosowany do odwiedzin osób z niepełnosprawnością ruchową z wyłączeniem wieży (winda, schodołazy, toalety, podjazdy, rampa). Osoby z niepełnosprawnością ruchową powinny zgłosić chęć wizyty na przynajmniej na dzień przed planowaną wizytą do Działu Administracji Muzeum Gdańska (administracja@muzeumgdansk.pl lub telefonicznie + 48 512 418 750 w dni robocze między 8:00 a 16:00).

9. Skansen Archeologiczny - Grodzisko w Sopocie / Muzeum Archeologiczne

Parter pawilonu wystawienniczego, mieszczący m.in. wystawę „Najstarsze dzieje Sopotu”, jest dostępny dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Do skansenu, czyli zrekonstruowanego grodziska, prowadzi dość łagodny podjazd. W razie potrzeby pracownicy muzeum służą pomocą przy dostaniu się na wzniesienie.


Pozostałe obiekty, które można odwiedzić bezpłatnie z Kartą Mieszkańca, są ciężko dostępne dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi ze względu na wysokie, gotyckie pomieszczenia, strome schody itp.