Image

Obiekty rekreacyjne w Gdańsku


Szukasz miejsca, gdzie możesz pobawić się z dzieckiem na świeżym powietrzu? Nie wiesz, gdzie możesz poćwiczyć? Twój czworonożny pupil chciałby pobiegać bez smyczy w ogrodzonym miejscu? Z pomocą przychodzi nowa zakładka na stronie internetowej GZDiZ „Place zabaw, siłownie zewnętrzne, zestawy sprawnościowe i wybiegi dla psów”.

Setki obiektów rekreacyjnych w całym mieście

W utrzymaniu Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni znajduje się blisko 200 obiektów rekreacyjnych we wszystkich dzielnicach Gdańska. Wśród nich jest ponad 70 placów zabaw dla dzieci, blisko 70 siłowni zewnętrznych z ponad 400 urządzeniami do ćwiczeń oraz prawie 50 innych obiektów:
 
 • zestawów sprawnościowych,
 • urządzeń do street workoutu,
 • ścieżek zdrowia czy boisk
 • do tego dochodzi ponad 20 wybiegów dla psów.
Z mapą łatwiej

By móc łatwiej odnaleźć obiekty rekreacyjne w przestrzeni miejskiej, czy to w okolicach miejsca zamieszkania lub planując dłuższą trasę spaceru, można wejść na stronę internetową GZDiZ, znajduje się tam lista obiektów z krótkim opisem i lokalizacją. 

Obiekty najczęściej zlokalizowane są one w rejonie skwerów, parków i zieleńców, a także przy zbiornikach retencyjnych. Część z nich jest również w sąsiedztwie osiedli mieszkaniowych. Można z nich korzystać bezpłatnie i przez cały rok.

Wiele możliwości do aktywnego wypoczynku

Mieszkańcy Gdańska mogą aktywnie spędzać wolny czas na świeżym powietrzu na wiele sposobów, niezależnie od wieku czy kondycji fizycznej. 

Do dyspozycji są urządzenia do ćwiczenia różnych partii ciała:
 
 • orbitreki,
 • wioślarze,
 • twistery, czy biegacze.
Z kolei fani street workout również znajdą coś dla siebie. W wybranych lokalizacjach zamontowane zostały zestawy drążków do ćwiczeń siłowych, podciągania się czy kalisteniki.

Coś dla fanów gier zespołowych

Na terenie Gdańska znajdują się również ogólnodostępne wielofunkcyjne boiska, na których mieszkańcy mogą sprawdzić się w grach zespołowych. Posiadają nawierzchnię trawiastą, asfaltową lub syntetyczną i można zagrać na nich w piłkę nożną, ręczną, koszykówkę czy siatkówkę. W niektórych parkach są również specjalne boiska, gdzie można pograć w boule. A w lesie przy Podleśnej Polanie można spróbować swoich sił w nowej, coraz popularniejszej dyscyplinie, jaką jest disc golf. Do dyspozycji są również stoły do tenisa stołowego, a wielbiciele rozrywek umysłowych mogą zasiąść do stołów do gry w szachy i warcaby.

Bezpieczne miejsca do zabawy dla maluchów

Najmłodsi mieszkańcy Gdańska mogą z kolei pobawić się na placach zabaw wyposażonych w bezpieczne, certyfikowane urządzenia. Wśród nich są:
 
 • różnego rodzaju huśtawki,
 • drabinki,
 • zjeżdżalnie
 • piaskownice. 

W niektórych lokalizacjach są m.in. małe ścianki wspinaczkowe, karuzele, czy małpie gaje. Mali gdańszczanie mogą stać się kapitanami okrętów na zabawkowych statkach, czy też zaaranżować małe domki na sklepy, cukiernie czy też tajne „bazy”. 

Ważne!
Warto podkreślić, że niektóre z placów zabaw mają urządzenia integracyjne i bezpiecznie mogą z nich korzystać także dzieci z niepełnosprawnościami. Są wyposażone m.in. w poręcze, czy specjalne pasy.

Pamiętamy o czworonogach

W utrzymaniu GZDiZ znajdują się także 23 wybiegi dla psów. To wyznaczone ogrodzone miejsca, gdzie czworonogi mogą swobodnie pobiegać bez smyczy. Ustawione są tam ławki, aby właściciele mogli odpocząć i kosze na odpady, aby na miejscu mogli pozbyć się nieczystości. Część z wybiegów wyposażona jest w dedykowane zwierzętom zabawki - przeszkody terenowe.