Aktualności

blog

Już dzisiaj dodaj on-line pakiet bezpłatnych przejazdów do Gdańskiej Karty Mieszkańca swojego dziecka!

2018-05-16
Od 1 lipca uczniowie gdańskich szkół oraz małe dzieci, które mają Kartę Mieszkańca, pojadą bezpłatnie gdańskimi autobusami i tramwajami.  Z tej możliwości może skorzystać blisko 64 tys. młodych osób.

- Korzystając z komunikacji miejskiej, uczmy od najmłodszych lat nasze dzieci, że miasto jest bezpieczną i przyjazną przestrzenią. Uczymy, że korzystanie z transportu publicznego to promowanie ekologicznego stylu życia oraz dbanie o środowisko. Dzięki temu możemy jeszcze lepiej troszczyć się o nasze miasto. Poprzez wprowadzenie bezpłatnej komunikacji wspieramy rodziny, a nasze dzieci wychowujemy na osoby samodzielne – mówi prezydent Paweł Adamowicz.


Aby móc bezpłatnie skorzystać z komunikacji miejskiej, wystarczy spełnić trzy proste warunki:
 • być uczniem podstawówki, gimnazjum, szkoły ponadpodstawowej lub ponadgimnazjalnej
 • mieć ważną legitymację szkolną
 • posiadać zweryfikowaną Gdańską Kartę Mieszkańca. 
Co ważne, także dzieci w wieku 4–7 lat mogą  bezpłatnie jeździć autobusem lub tramwajem. Muszą mieć jedynie własną, zweryfiowaną Gdańską Kartę Mieszkańca.


Jak dodać pakiet Bezpłatnych Przejazdów do Gdańskiej Karty Mieszkańca dziecka nie wychodząc z domu?

Jeżeli masz już Kartę:
 1. zaloguj się na swoje konto na www.jestemzgdanska.pl,
 2. wejdź w zakładkę Karty i Pakiety,
 3. kliknij w ikonkę z imieniem dziecka, któremu chcemy dodać pakiet,
 4. wybierz Pakiet Bezpłatnych Przejazdów,
 5. dodaj skany lub dobrej jakości zdjęcia ważnej legitymacji szkolnej (pierwsza i druga strona legitymacji szkolnej dziecka); dla dzieci 4-7 legitymacja szkolna nie jest wymagana. 
 6. wybierz szkołę lub przedszkole do którego uczęszcza dziecko
 7. dodaj zdjęcie dziecka, klikając w niebieski przycisk Wgraj zdjęcie,
 8. kliknij w niebieski przycisk Dodaj pakiet.

Pakiet będzie aktywny od 01.07!

Aktywacja pakietu bezpłatnych przejazdów następuje po weryfikacji przesłanych dokumentów, maksymalnie do 3 dni roboczych.
Pakiet ważny jest do 30 września 2018, po tym czasie ponownie musimy przesłać skan lub zdjęcie ważnej legitymacji szkolnej. 
Uwaga! Pamiętaj, że aby Twoje dziecko korzystał z bezpłatnych przejazdów, konto Rodzica musi być zweryfikowane - musisz okazać 1 z 4 dokumentów potwierdzających uprawnienie do Gdańskiej Karty Mieszkańca. 

Osoby, które nie mają możliwości dodania pakietu bezpłatnych przejazdów dla swoich dzieci drogą elektroniczną, od poniedziału 21.05 mogą odwiedzić Autoryzowany Punkt Sprzedaży przy dworcu PKP Gdańsk Główny (od 17 V) lub salę obsługi mieszkańców Urzędu Miejskiego przy ul. Nowe Ogrody 8/12.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie: www.jestemzgdanska.pl.
blog

​Weryfikacja on-line dla nowych kont - nowa funkcjonalność Gdańskiej Karty Mieszkańca

2018-05-15

Gdańska Karta Mieszkańca zyskała nową, użyteczną funkcjonalność. Od teraz można już weryfikować swoją Kartę on-line. To oznacza, że dla nowozakładanych kont dokumenty potwierdzające prawo do posiadania Gdańskiej Karty Mieszkańca można załączać we wniosku on-line.

Czego potrzebujemy, aby zweryfikować swoją Kartę przez internet? Musimy dodać 1 z 4 dokumentów:

- pierwszą stronę PIT ze wskazanym Urzędem Skarbowym w Gdańsku na Twoje nazwisko i z adresem zgodnym z podanym we wniosku LUB 
- decyzję ustalającą wymiar podatku od nieruchomości na Twoje nazwisko i z adresem zgodnym z podanym we wniosku LUB 
- rachunek za prąd, gaz lub media na Twoje nazwisko i z adresem zgodnym z podanym we wniosku LUB
- potwierdzenie zameldowania na pobyt stały np. druga strona dowodu osobistego wydanego przez Prezydenta Miasta Gdańska.  

Co się następnie dzieje z Twoim wnioskiem? Od momentu Twojego ostatniego kliknięcia, wniosek jest weryfikowany w ciągu maksymalnie 3 dni roboczych.

Czytaj więcej
blog

Gdańska Karta Mieszkańca zintegrowana z Kartą Młodzieżową - pilotaż.

2018-05-15

15 maja rozpoczyna się pilotażowy etap integracji Gdańskiej Karty Mieszkańca z Kartą Młodzieżową. To oznacza, że posiadacze tych Kart już teraz mogą połączyć obie w jedną i cieszyć się wszystkimi gwarantowanymi przywilejami. 

Najważniejszym celem Karty Mieszkańca jest – wyjątkowo ważne w Gdańsku – budowanie społeczeństwa obywatelskiego: partycypacyjnego, zaangażowanego i aktywnego. Punkty, które młodzi mieszkańcy Gdańska będą zbierać za swoją aktywność pozalekcyjną, skumulują się na Karcie Młodzieżowej. Na koniec 2018 roku punkty te będą wymieniane na nagrody. Ale to nie wszystko! Dzięki tym punktom młodzi ludzie, już od pierwszej klasy szkoły podstawowej, będą budować swoje elektroniczne CV dla przyszłych pracodawców.

Rozpoczęcie etapu pilotażu połączenia Gdańskiej Karty Mieszkańca z Kartą Młodzieżową nastąpi podczas Targów CZAS NA MŁODZIEŻ, organizowanych przez Stowarzyszenie Morena w dniach 15-16 maja 2018. To tu młodzi ludzie będą mogli zdobyć swoje pierwsze punkty, a podczas warsztatów Design Thinking wypowiedzieć się na temat swoich potrzeb w kontekście dalszego rozwoju Karty Młodzieżowej.

Czytaj więcej
blog

Płacisz podatki w Gdańsku - wygrywasz podwójnie!

2018-03-06

Loteria dla wszystkich gdańskich podatników

Mieszkasz w Gdańsku, ale do tej pory płaciłeś podatki tam, gdzie jesteś zameldowany? Zmień to! Rozlicz PIT w gdańskim urzędzie skarbowym i weź udział w drugiej wielkiej loterii „PIT w Gdańsku. Się opłaca!”. Do wygrania hybrydowy samochód osobowy w wersji premium, rowery miejskie i karty mieszkańca.
Ubiegłoroczna akcja zachęcająca mieszkańców do płacenia PIT-u w Gdańsku okazała się na tyle skuteczna, że dzięki nowym podatnikom do miejskiej kasy wpłynęło prawie 10 mln zł! Oznacza to, że decyzję o pozostawieniu swoich podatków w Gdańsku podjęło niemalże 4 tys.  nowych podatników. - To duży sukces, który motywuje do kontynuowania akcji i przekonywania „nowych” mieszkańców, żeby swój PIT złożyli w Gdańsku, gdzie na co dzień mieszkają, pracują, studiują i odpoczywają. Dzięki tym podatkom miasto może m.in. budować ścieżki rowerowe, zwiększać liczbę miejsc w przedszkolach czy inwestować w nowe miejsca rekreacji, co przekłada się na komfort życia wszystkich mieszkańców. 

Czytaj więcej
blog

Bezpłatne bilety dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych

2018-02-20

Prezydent Miasta Gdańska zdecydował o wprowadzaniu na terenie Gdańska bezpłatnych przejazdów dla uczniów szkół podstawowych i wszystkich ponadpodstawowych: gimnazjów, liceów, techników, szkół branżowych i zawodowych.

Czytaj więcej
blog

Gdańsk stawia na pływalnie. Kolejny basen otwiera się na Stogach.

2018-01-25

Nowa pływalnia powstała w dzielnicy Stogi. Trwają ostatnie prace porządkowe oraz szkolenie personelu i już 26 stycznia obiekt zostanie udostępniony mieszkańcom Gdańska. Pierwsi chętni będą mogli wypróbować basen ze wszystkimi atrakcjami już od godziny 16 i przy okazji odebrać swoją kartę mieszkańca.
 

Czytaj więcej
blog

Infolinia i punkty sprzedaży w okresie świątecznym

2017-12-22

Szanowni Państwo, pragniemy poinformować, że infolinia Karty Mieszkańca nie będzie działała w okresie od soboty 23 grudnia, do czwartku 28 grudnia (włącznie). Jeśli chodzi o punkty sprzedaży, to także nastąpią zmiany godzin ich funkcjonowania.

Czytaj więcej
blog

Godziny otwarcia punktów sprzedaży 12 i 14 grudnia 2017

2017-12-11

Uprzejmnie informujemy o zmianie godzin otwarcia autoryzowanych punktów sprzedaży karty w dniach: 12 i 14 grudnia 2017.

Czytaj więcej
blog

Odbierz już dziś swoją kartę mieszkańca!

2017-11-15

Zobacz film promocyjny i odbierz swoją Kartę Mieszkańca!

Czytaj więcej