Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej Gdańsk 2022

  • Home
  • Wydarzenia
  • Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej Gdańsk 2022
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej to cykl wydarzeń, który na stałe wpisał się w tradycję muzyczną Gdańska. Jest to jeden  z najstarszych festiwali na Pomorzu, cieszący się niesłabnącym zainteresowaniem zarówno ze strony mieszkańców Gdańska jak i tych, którzy do stolicy Pomorza przybywają letnią porą. 
    
Przed nami 45. edycja festiwalu, koncerty festiwalowe odbywać się będą w każdy piątek lipca oraz sierpnia o godz. 20:15 w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. 


Począwszy od 1 lipca kiedy to odbędzie się koncert inauguracyjny, podczas którego wystąpi fenomenalny Chór 441 Hz oraz znakomity organista Patryk Dopke, w każdy kolejny piątek aż do 26 sierpnia będą Państwo mieli niebywałą okazję usłyszeć zarówno dzieła dawnych mistrzów jak  i muzykę współczesną, nierzadko również premierowe wykonania najnowszych kompozycji.  Wyjątkowy klimat Bazyliki Mariackiej sprzyja głębszemu przeżywaniu muzyki, zagłębianiu się w jej metafizycznej naturze, odkrywaniu tego co czyni człowieka wrażliwym na piękno, uszlachetnia ludzką naturę. 

Obok muzyki organowej, podczas dziesięciu koncertów festiwalowych rozbrzmiewać będą szlachetne dźwięki saksofonu oraz wybitne prezentacje wokalne - solowe i chóralne. W Bazylice Mariackiej zagoszczą renomowane zespoły, m.in. związany z poznańskim środowiskiem muzycznym Zespół Wokalny Minimus, wspomniany Chór 441 Hz - zdobywcy miana jednego z czterech najlepszych chórów na świecie podczas Llangollen International Musical Eisteddfod 2018 - pod dyrekcją Anny Wilczewskiej oraz Jing Luo, a także zespół Art’n’Voices ubiegłoroczni laureaci nagrody fonograficznej Fryderyk w kategorii Album Roku - Muzyka Współczesna za płytę Midnight Stories. 

Cykl piątkowych spotkań z muzyką, jak co roku zostanie wzbogacony o dodatkowy koncert związany z celebracja najważniejszego Święta gdańskiej Bazyliki - Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - 15 sierpnia o godz. 20:30. Podczas tego wyjątkowego wydarzenia wystąpi najbardziej utytułowany polski zespół chóralny Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis pod dyrekcją maestro Jana Łukaszewskiego, którego szeroki repertuar obejmuje dzieła od renesansu do współczesności. 

Zwieńczeniem 45. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej będzie recital organowy w wykonaniu gościa specjalnego festiwalu, wybitnego artysty Michaela Ungera, profesora nadzwyczajnego w klasie organów i klawesynu na University of Cincinnati College-Conservatory of Music w Kanadzie. 

Bilety do nabycia na stronie  oraz w Bazylice na godzinę przed koncertem.

Szczegóły festiwalu dostępne są na stronie internetowej oraz na  Facebooku

Kiedy: od 1 lipca 2022 r. do 26 sierpnia 2022 r. (w każdy piątek), godz. 20:15
Gdzie: Bazylika Mariacka, ul. Podkramarska 5

Ważne!
Posiadacze Gdańskiej Karty Mieszkańca (z aktywnym pakietem mieszkańca na dany rok) mają możliwość zakupu biletu w cenie promocyjnej!