Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA

  • Home
  • Wydarzenia
  • Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA
Po dwuletniej przerwie w przestrzenie miasta wraca Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA. W dniach 7-10 lipca do Gdańska przyjedzie 17 teatrów z 9 krajów. Na widzów czekają aż 3 premiery. Lokalizacją 24. odsłony festiwalu będzie Park Reagana.


FETA wpisała się na stałe w pejzaż i kalendarz imprez Gdańska. W 2022 roku wraca w kolejnej odsłonie i nowej lokalizacji. Festiwal zawędruje na Przymorze Wielkie, a sercem FETY będzie Park im. Prezydenta Ronalda Reagana. To właśnie w tej zielonej przestrzeni będzie mieścić się centrum festiwalowe i to tu rozgrywać się będzie większość spektakli. Festiwalowe wydarzenia będą wylewać się także poza teren parku, a spektakl otwarcia odbędzie się na jednym ze szkolnych boisk na Przymorzu.

Festiwal rozpocznie się już 7 lipca (czwartek) a spektaklem otwierającym FETĘ będzie „Eurydyka” poznańskiego Teatru Biuro Podróży w reżyserii Pawła Szkotaka z muzyką Łukasza Matuszyka. „Eurydyka” to najnowszy spektakl TBP, który powstał w czasie pandemii. Jest artystyczną reakcją na zagrożenie rozłąką, odejściem bliskiej osoby. Niepokój i konieczność mierzenia się z tym, stały się nieoczekiwanie powszechnym doświadczeniem. W przedstawieniu przywołane zostają losy dwojga ponadczasowych bohaterów: Orfeusza i Eurydyki. Ich miłość jest silniejsza niż śmierć. Orfeusz nie mogąc się pogodzić z utratą swojej ukochanej postanawia ją odnaleźć. Orfeusz dociera do piekła pełnego szczurów, musi zmierzyć się ze swoimi wspomnieniami i rozterkami. Co jest prawdą, a co ułudą? Jak zakończy się ta wędrówka?

W programie festiwalu nie zabraknie spektakli intrygujących i przełamujących granice. Do Gdańska zawita kilkanaście polskich i zagranicznych teatrów.

Organizatorzy festiwalu pomyśleli również o najmłodszych widzach, podczas Fety zaplanowano dzienne spektakle na terenie parku (m.in. uwielbiany przez dzieci Teatr Barnaby oraz premierowe spektakle teatru Małe Mi).

Więcej informacji na www.feta.pl