Kino w blokowisku: Twarze, plaże

27 stycznia GAK Plama zaprezentuje dokument "Twarze, plaże". Film opowiada o relacjach międzyludzkich, skracaniu dystansu, docenianiu każdej, indywidualnej historii. To także prawdziwe święto czystej potrzeby tworzenia sztuki i przyjaźni ponad podziałami, jaka połączyła Agnès Vardę z młodszym o ponad dwa pokolenia artystą streetartowym, ukrywającym się pod inicjałami JR. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.


Agnès Varda od zawsze podążała własnymi ścieżkami, kojarzona głównie z nowofalowym kinem francuskim, laureatka honorowego Cezara (2001), Europejskiej Nagrody Filmowej za osiągnięcia życia (2014) i honorowego Oscara za całokształt twórczości (2017). JR to pseudonim pod jakim działa francuskie fotograf i artysta uliczny. Tworzy wielkoformatowe fotografie, które umieszcza w dużych miastach, postprzemysłowych przestrzeniach lub w krajach zagrożonych konfliktami zbrojnymi. Ona ma prawie 90 lat, on 33. Łączy ich zamiłowanie do obrazów, a zwłaszcza kwestionowanie sposobu, w jaki są pokazywane. Varda wybrała kino, JR tworzenie fotograficznych galerii na wolnym powietrzu. Poznali się w 2015 roku i od razu postanowili nakręcić film we Francji, z dala od wielkich miast. Udali się w podróż starą, przerobioną na gigantyczny jeżdżący aparat fotograficzny furgonetką, w środku której znajdowała się fotobudka, a także sprzęt pozwalający wywołać zrobione zdjęcia i wydrukować je w wielkim formacie. W ten sposób powstał dokumentalny film drogi portret zanikających powoli francuskich peryferii, z dala od miejskiego zgiełku, które w wyniku rozwoju technologicznego stały się głęboką prowincją.

Film wyświetlony zostanie w wersji oryginalnej z polskimi napisami.
Czas trwania filmu: 89 min.
 

Kino w Blokowisku to cykl wrześniowych pokazów plenerowych odbywających się na trawniku przed Plamą na gdańskiej Zaspie od 2012 roku. Dotychczasowa oferta filmowa była też wzbogacona o pojedyncze warsztaty i wykłady filmowe m.in. Sztuka pisania recenzji filmowych z Michałem Oleszczykiem czy wykład poświęcony muzyce w kontraście do obrazu.

W roku 2022 planowanych jest więcej seansów filmowych, zapraszamy także na comiesięczne (ostatnie czwartki) projekcje poświęcone sztuce i kulturze, które korespondują z pozostałymi wydarzeniami realizowanymi w Plamie GAK.