Kartagina i świat antyczny północnej Afryki oraz współczesny obraz Maghrebu – wernisaż Andrzeja Taranka

image
"A poza tym uważam, że Kartaginę należy zniszczyć" – tak kończył każde wystąpienie w senacie Marek Porcjusz Katon. Nie sprawdziły się oczekiwania rzymskiego filozofa i mówcy. Wiele stuleci i burzliwa historia zacierały wprawdzie dokonania świata antycznego na całym obszarze północnej Afryki, jednak na tej wyjątkowo znaczącej i bogatej rubieży rzymskiego imperium przechowały się relikty tamtego świata i wcześniejszych kultur.
Andrzej Taranek urodził się w Gdańsku, studia artystyczne odbył na Wydziale Malarstwa, Rzeźby i Grafiki Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku (dyplom w pracowni prof. Witolda Janowskiego w 1982 r.). Był stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2008 i 2014). W roku 2015 na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku obronił rozprawę doktorską zatytułowaną „Krajobraz Gdańska jako dziedzictwo kulturowe wobec zachodzących przemian”. Od ukończenia studiów zajmuje się pracą twórczą, uprawia grafikę artystyczną, rysunek i malarstwo.

Wystawiał indywidualnie, był także uczestnikiem wielu zbiorowych ekspozycji na terenie Polski i poza granicami kraju, a jego prace wielokrotnie były nagradzane i wyróżniane; znajdują się w zbiorach: Muzeum Narodowego w Gdańsku, Biblioteki Narodowej w Warszawie, Biblioteki Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku, Biblioteki Ossolińskich we Wrocławiu, a także w licznych muzeach, galeriach i zbiorach prywatnych w Polsce i na świecie.

Wystawa będzie eksponowana do 18 października 2019 r. Godziny otwarcia Piwnicy Romańskiej: https://archeologia.pl/piwnica-romanska/godziny-otwarcia

Na wernisaż wstęp jest bezpłatny; później biletowany zgodnie z cennikiem: https://archeologia.pl/piwnica-romanska/ceny-biletow

Dołącz do wydarzenia na Facebooku: Kartagina - wernisaż Andrzeja Taranka