Narodziny bigbitu. Odsłona gdańska - wystawa w Galerii Pallowej

image
Bezpłatnie z Gdańską Kartą Mieszkańca! Od 25 marca do 18 sierpnia 2019 r. w Galerii Palowej Ratusza Głównego Miasta będzie można zobaczyć wystawę o gdańskich początkach polskiego bigbitu. W Muzeum Gdańska zostanie zaprezentowanych blisko 150 eksponatów, których używali muzycy działający w latach 50.-70. ubiegłego wieku. Wśród pamiątek znajduje się m.in. mikrofon używany przez the Rolling Stones w Sali Kongresowej w 1967 r.
W Galerii Palowej będzie można zobaczyć m.in. zbudowany tym sposobem wzmacniacz Leszka Bogdanowicza (Rhythm & Blues), pierwszy elektryczny kontrabas skonstruowany przez Wiesława Katanę (Czerwono-Czarni) czy perkusja Ludwig sprowadzona nielegalnie przez Jerzego Skrzypczyka (Czerwone Gitary). Obok nich prezentowane będą tzw. „samodziały” czyli urządzenia i instrumenty budowane przez rzemieślników i majsterkowiczów.

Na zwiedzających czekają także kolekcjonerskie rarytasy, czyli dwa zabytkowe mikrofony. Jeden z nich widnieje na niemal wszystkich zdjęciach Micka Jaggera z legendarnego koncertu the Rolling Stones. 13 kwietnia 1967 r. w Sali Kongresowej warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki im. Józefa Stalina mikrofon został skradziony ze sceny na oczach milicjantów...

Wystawę uzupełni program wydarzeń edukacyjnych i spotkań skupionych wokół tematyki bigbitowej.

Bezpłatny wstęp z Gdańską Kartą Mieszkańca obowiązuje w dniach 25 marca - 18 sierpnia 2019 r. zgodnie z godzinami otwarcia wystawy.
Aby skorzystać z 1 bezpłatnego wejścia, udaj się ze swoją Gdańską Kartą Mieszkańca do kasy Ratusza Głównego Miasta.