Projekcja filmu Daleka podróż za jeden uśmiech

image
W ramach cyklu "Etnomatograf. Oblicza świata w filmie" zapraszamy 13 marca do Oddziału Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku na projekcję filmu "Daleka podróż za jeden uśmiech". Wstęp wolny.

UWAGA! Ze względu na zagrożenie koronawirusem wydarzenie zostaje odwołane.
Daleka podróż za jeden uśmiech, reż. Patrick Allgaier, Gwendolin Weisser, Niemcy, 2017, 127 min

Wiosną 2013 roku Gwen Weisser i Patrick Allgaier spakowali plecaki i wyruszyli w długą podróż dookoła świata. Z rodzinnego Freiburga para spontanicznie wybrała się na Wschód. Pojechali autostopem przez Bałkany do Moskwy, następnie do Azji Centralnej, Kaukazu, Iranu, Pakistanu, Indii, Nepalu, Chin i Mongolii. Spali głównie w małym namiocie, z dala od miast. Gdy w Irkucku, po dwóch latach podróży okazało się, że Gwen jest w ciąży, zdecydowali się popłynąć do Meksyku. Kupili tam stary autobus VW, który zamienili w mały dom. Po urodzeniu syna spowolnili rytm podróży. Spędzili rok w Ameryce Środkowej, gdzie pracowali nad różnymi projektami, a potem wrócili do domu.

Mimo że mieli bardzo skromny budżet, przez cztery lata pokonali 97 000 kilometrów, przemieszczając się 667 różnymi środkami transportu. Każdy pojazd tworzył nową historię, nowe spotkanie z drugim człowiekiem, których nie można było przewidzieć ani zaplanować. Celem podróży było nawiązanie bezpośredniego kontaktu z miejscowymi, co okazało się interesującym i wzbogacającym doświadczeniem. Film jest zapisem spontanicznej podróży, która otwiera na świat, uczy tolerancji i buduje międzykulturowe mosty.