Wykłady otwarte Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie

image
Wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie zapraszamy na dwa wykłady otwarte, zwiększające świadomość rodziców dotyczącą zagadnień związanych z ochroną dzieci przed przemocą seksualną oraz współczesnym rodzicielstwem.
1. Wykład "Ochrona dziecka przez przemocą seksualną" 

Jak chronić dzieci przed przemocą seksualną? Przede wszystkim rozumiejąc, czym jest wykorzystanie seksualne dzieci od strony prawnej i psychologicznej, a także jakie są jego konsekwencje.

Przedmiotem wykładu będzie ujęcie tego zagadnienia od strony prawnokarnej - znamiona czynów seksualnych wobec dzieci, obowiązek prawny i społeczny zawiadomienia o przestępstwie, postępowanie przygotowawcze i jurysdykcyjne w niniejszych sprawach oraz instrumenty ochrony prawnej pokrzywdzonych. W drugiej części przyjrzymy się zjawisku od strony psychologicznej, ale w zakresie symptomów wykorzystania seksualnego i jego konsekwencji dla ofiary.

Na wykładzie postaramy się również skupić na rozpoznawaniu symptomów alienacji rodzicielskiej, jej negatywnych skutków, metodach przeciwdziałania, zmianie stereotypów i zagrożeniach występowania przemocy w rodzinie. Zasygnalizujemy tematy silnie powiązane z alienacją np. tj. „kobieta jako sprawca przemocy", Nie bez znaczenia będzie też krótka podróż po historii zagadnienia, czy studium kilku realnych przypadków ujawnionej alienacji.

Wykład poprowadzi Agnieszka Gorczyńska, prokurator i psychotraumatolog.

Gdzie i kiedy?
2 grudnia, godz. 9:00-12:00 w Centrum Pracy Socjalnej nr 2 MOPR, ul. Gustkowicza 1

2. Wykład "Młodzi i gotowi – wyzwania i dylematy młodych rodziców"

Przeżywane w ostatnich latach kryzysy wzbudzają lęk przed przyszłością i - z makrospołecznego punktu widzenia - są lekcją wracania do tego, co za nami - "starych i dobrych", "sprawdzonych" rozwiązań. Pełni obaw, niepewni jutra, wolimy pewne wczoraj. Jak żyje się współczesnym rodzicom? Wykład ma być zachętą do dyskusji o "rodzicach dzisiaj". Porozmawiamy o tym z intencją, by - jako obywatele i jako gdańszczanie - wspierać myślących o przyszłości rodziców i uczyć się od nich.

Wykład poprowadzi profesor Maria Mendel, pedagog, wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego.

Podczas trwania wykładu dzieci, za zgodą rodzica, mogą być pod opieką animatorek. Będą tez miały zapewniony drobny poczęstunek.

Gdzie i kiedy?
14 grudnia. godz. 11:00-13:00 w Sztuce Wyboru, ul. Słowackiego 19