Koncert Remont Pomp / Mikołaj Trzaska

image
30 listopada zapraszamy na koncert zespołu Remont Pomp do Oddziału Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku. Wstęp wolny.
Remont Pomp to zespół grający muzykę etniczną, awangardową i improwizowaną. Powstał w 2004 roku przy Polskim Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdańsku. Inspiracją zespołu jest muzyka etniczna z naciskiem na bogactwo muzyki afrykańskiej. Remont Pomp odkrywa również przestrzenie muzyki eksperymentalnej, grając na niecodziennych instrumentach lub przedmiotach na co dzień niekojarzonych z muzyką. Wystarczy wymienić utwory wykonywane na stole, szklankach, kieliszkach, dzbanach czy beczkach.

Zespół ma w swoim dorobku dwie płyty: Złotą Platynę wydaną w 2012 roku, która została nagrana z Mikołajem Trzaską i Majkiem Majkowskim, oraz Pomp Power nagraną z Mikołajem Trzaską, która ukazała się w grudniu 2016 roku nakładem wydawnictwa Kilogram Records. Dzięki tym spotkaniom muzyka zespołu zyskała bardziej free jazzowo, improwizowany charakter.

Posłuchaj twórczości zespołu TUTAJ

Remont Pomp zagrał wiele koncertów w Trójmieście i innych miastach Polski. Koncertował również za granicą, m.in. na Słowacji, w Izraelu, Niemczech, Szkocji czy Australii.

Współpracował także z takimi muzykami, jak: Tomasz Antonowicz, Ken Vandermark, Rabiah Beaini, Paweł Szamburski, Wacław Zimpel, Michał Górczyński, Ray Dickaty, Artur Majewski, Paweł Romańczuk (Małe Instrumenty), Olo Walicki, Raphael Rogiński, Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego i inni. W latach 2014 i 2019 zagrał koncerty podczas Festiwalu Unsound w Krakowie.

Ponadto zespół jest odpowiedzialny za oprawę muzyczną spektakli Teatru Razem. Do tej pory wspólnie z teatrem współtworzył 13 spektakli.

Mikołaj Trzaska (ur. w Gdańsku) – saksofonista i klarnecista basowy. Był współzałożycielem najważniejszej formacji yassu – legendarnej Miłości oraz liderem Łoskotu. Gdy impet yassu wygasł, stał się jedną z czołowych postaci polskiej sceny improwizowanej. Realizuje się na gruncie free jazzu i muzyki improwizowanej. Jest liderem międzynarodowego tria Volumen oraz kwartetu klarnetowego Ircha, członkiem Shofar – wykonującego muzykę żydowską, Resonance – tentetu Kena Vandermarka oraz tria Riverloam, współtworzonego z brytyjskimi muzykami: Markiem Sandersem i Olie Bricem. Współpracuje z tuzami światowej wolnej improwizacji, m.in. Peterem Brötzmannem, Joe McPhee, Kenem Vandermakiem, Peterem Friisem Nielsenem, Stevem Swellem, Timem Daisy, Claytonem Thomasem, Markiem Tokarem, Magnusem Broo, Peterem Ole Jorgensenem, Per-Ake Holmlanderem, Davem Rempisem. Jest kompozytorem muzyki teatralnej i filmowej (na stałe współpracuje z Wojciechem Smarzowskim) oraz tworzy projekt muzyczno-literacki z Andrzejem Stasiukiem.

W skład zespołu Remont Pomp wchodzą: Magdalena Spaleniak, Wojciech Birtus, Sebastian Włodarek, Jacek Cieślicki, Jan Skiba, Miriam Porębska, Jarosław Marciszewski, Asia Świeczkowska, Cristina Catalan Asensio, Pablo Lareu Fernández, Merri Mkrtchyan.

Koncert został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Miasta Gdańska.