Gaje Ojca w gdańskich parkach

image
19 i 20 października, już po raz ósmy realizowany będzie projekt „Gaj Ojca”. Akcja nawiązuje do tradycji posadzenia przez ojca drzewa na pamiątkę narodzin dziecka. W sobotę i w niedzielę ojcowie dzieci urodzonych w 2018 roku, będą mogli wspólnie posadzić po jednym drzewie w pięciu gdańskich parkach.
Od 2012 roku ojcowie mogą uczcić narodziny swojego dziecka włączając się do projektu „Gaj Ojca”. Mieszkając w mieście, ojciec nie zawsze ma możliwość zasadzenia drzewa w imię tradycji, dlatego Wydział Środowiska stworzył projekt „Gaj Ojca”. Pierwsze miejsce pod nazwą powstało w Parku Nadmorskim im. Prezydenta Ronalda Reagana w 2012 roku.

„Gaj Ojca” to kompozycja zieleni, składająca się z drzew sadzonych każdego roku przez Miasto na wyznaczonym obszarze. Każde drzewo upamiętnia narodziny jednego rocznika gdańszczan. Poszczególne drzewa oznakowane są tablicą, na której podany jest rok, liczba narodzonych w tym czasie dzieci oraz najczęściej nadawane imiona. Obszar pod „Gaj Ojca” jest oznakowany tablicami informacyjnym opisującymi ideę projektu, przedstawiającymi plan zagospodarowania terenu oraz wizualizację gaju – jak będzie wyglądał, gdy drzewka dorosną.

Podczas akcji sadzone będą Planty kolonolistne (Platanus xhispatica) – drzewa rzadko dotychczas wykorzystywane na gdańskich terenach zielonych. Rośliny pochodzą z profesjonalnych szkółek a wykorzystane egzemplarze, to drzewka o obwodzie pnia 25 cm i wysokości 4 metrów.

Ojcowie będą mogli dokonać wpisu do księgi pamiątkowej, sfotografować się przy drzewku i tablicy. Uzyskają również pamiątkowy certyfikat potwierdzający udział w wydarzeniu.

Harmonogram:

Sobota, 19.10:
11:30-12:00 - Zieleniec przy Stawie Młyńskim w Gdańsku Oliwie, ul. Stary Rynek Oliwski
12:30-13:00 - Zieleniec przy Potoku Oliwskim, Gdańsk Żabianka - rejon ul. Pomorskiej 82
13:30-16:00 - Park Nadmorski Reagana, wejście D od ul. Jagiellońskiej - w zależności od zainteresowania

Niedziela, 20.10:
11:00-11:30 - Zieleniec przy ul. 3 Maja, przy budynku N4 i skrzyżowaniu Błędnik
12:00-14:00 - Zieleniec przy zbiorniku retencyjnym ul. Augustowska w dzielnicy Gdańsk Południe - w zależności od zainteresowania