Gdański Tydzień Demokracji

image
Od 16 do 22 września odbywać się będzie Gdański Tydzień Demokracji. Już po raz czwarty będziemy rozmawiać, spotykać się i poszukiwać odpowiedzi na nurtujące nas pytania. W tym roku hasłem przewodnim są słowa Maxa Frischa „Demokracja oznacza mieszanie się do swoich własnych spraw”.
Spotkania, debaty, rozmowy, warsztaty, projekcje odbywać się będą w kilku miejscach:
 
  • Europejskim Centrum Solidarności przy Placu Solidarności 1
  • Bibliotece pod Żółwiem przy ul. Św. Ducha 111/113
  • Oliwskim Ratuszu Kultury przy ul. Opata Jacka Rybińskiego 25
  • Biblioteka Manhattan przy al. Grunwaldzkiej 82
  • Stocznia Gdańska, Brama nr 2
  • Gdański Teatr Szekspirowski przy ul. Wojciecha Bogusławskiego 1 
  • CSW Łaźnia przy ul. Jaskółczej 1
Wydarzenie otworzy 16.09 o godz. 18:00 debata w Europejskim Centrum Solidarności. Udział w niej wezmą autorzy najgłośniejszych reportaży ubiegłego roku. Gośćmi będą Katarzyna Włodkowska, Szymon Jadczak, Bertold Kitel, Tomasz Piątek oraz Wojciech Bojanowski. Reportażyści poszukają odpowiedzi na pytanie czy i dlaczego duża forma jest ważnym narzędziem w walce o prawa i porządek.

Z kolei Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna (Biblioteka pod Żółwiem) 17.09 o godz. 18:00 zaprasza na autorskie spotkanie z pisarką Marią Dzido i pokaz filmu „Siłaczki”, opowiadającym o walce o równouprawnienie i prawa wyborcze kobiet.

Propozycja Oliwskiego Ratuszu Kultury to przygotowana przez Fundację im. Ks. Jana Kaczkowskiego, 18.09 o godz. 18.00, debata „Widzę zamiast nienawidzę. O sposobach na świat bez nienawiści”. W dyskusji wezmą udział prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, Przemysław Staroń, Zofia Lisiecka, Patrycja Tempska, ks. Mieczysław Puzewicz oraz prof. Cezary Obracht – Prondzyński.

O demokracji z młodzieżą

W Gdańskim Teatrze Szekspirowskim odbędą się natomiast warsztaty dla młodzieży, pt. „Społeczeństwo i władza - szekspirowska lekcja odpowiedzialności”, które odbędą się 19 września 2019 roku w godzinach 16:00 - 19:00 w GTS. Skierowane są do młodzieży w wieku 13-16 lat. Poprowadzi je Marta Nowicka, specjalistka ds. edukacji w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Warsztaty będą łączyły elementy gry aktorskiej, zabaw improwizacyjnych, czytania krótkich fragmentów tekstu (bez konieczności zapoznania się z całym dziełem) oraz fragmenty filmowych adaptacji omawianych dzieł. Zapisy na warsztaty przyjmowane są wyłącznie drogą mailową na adres: edukacja@teatrszekspirowski.pl (należy podać imię i nazwisko uczestnika, wiek oraz kontakt do opiekuna – w wypadku osób niepełnoletnich). Liczba miejsc jest ograniczona.

Ciekawą przygodą dla dzieci i młodzieży będą warsztaty, na które zaprasza CSW Łaźnia, ul. Jaskółcza 1. „Piątek sztuka - sztuka demokracji” zaplanowano na piątek, 20.09. Zajęcia poprowadzi znawca komiksu Bogdan Ruksztełło-Kowalewski.

Szlakami historii

W piątkowy wieczór Instytut Kultury Miejskiej zaprosi uczestników na spacer z przewodnikiem w ramach projektu „Stocznia Gdańska szlakami kobiet”. Magda Stormowska poprowadzi zwiedzających przez historię legendy Solidarności, Anny Walentynowicz, z kolei 22 września, przewodniczka Agnieszka Chylińska pokaże uczestnikom trasę pracownic. Oba wydarzenia rozpoczynają się pod Bramą Historyczną do Stoczni Gdańskiej i skierowane są do osób dorosłych.

W sobotę 20.09 znów będziemy rozmawiać w ramach już ostatniej debaty tegorocznej edycji Gdańskiego Tygodnia Demokracji. O godz. 18:00 w ECS rozpocznie się Salon Młodopolski im. Arama Rybickiego z udziałem pomorskich samorządowców - Aleksandry Dulkiewicz, Ryszarda Świlskiego oraz Janusza Wróbla.

Przez cały tydzień, od 16-22 września w przestrzeni Galerii trap w ECS zobaczyć będzie można wystawę „Polska Od Nowa”, dokumentującą 16 miesięcy rządu Tadeusza Mazowieckiego.

W niedzielę 22 września o godz. 19:00 na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego wystąpi Marek Dyjak. Koncert Marka Dyjaka jest jedynym wydarzeniem biletowanym podczas 4. Gdańskiego Tygodnia Demokracji. Bilety w cenie 50 zł dostępne są online na stronie www.bilety.teatrszekspirowski.pl oraz w kasie GTS, ul. W. Bogusławskiego 1, czynnej codziennie w godz. 14:00-19:00.

Na pozostałe wydarzenia wstęp jest wolny.

Szczegółowy program znajduje się TUTAJ


Foto: Dominik Paszliński/www.gdansk.pl