Milczące Lasy w gdańskim ZOO

image
W poniedziałek 5 sierpnia w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym pojawi się możliwość pogłębienia swojej wiedzy ornitologicznej, zapoznania się z tajemniczym ptasim światem oraz ze sposobami ochrony ginących gatunków ptaków.
W ramach Kampanii EAZA „Milknące Lasy” zoo będzie edukować na temat trudnej sytuacji wybranych gatunków ptaków śpiewających Azji Południowo-Wschodniej.
W godzinach 10:00-14:00 tuż przy wybiegu pingwinów przylądkowych dostępne będzie stoisko poświęconego w całości awifaunie.

Program:
- Stół dotykowy „Poznajemy ptasie tajemnice” (Jak to się dzieje że sowy latają bezszelestnie? Jak zbudowane jest ptasie gniazdo? Dlaczego jaja mają kształt jaja? Tajemnice ptasiego pióra…  oraz Czyje to jajo?).
- Silent Forest – Dlaczego lasy Południowo-Wschodniej Azji milkną? Co możemy zrobić dla ptaków śpiewających? Kampania EAZA.
- Ptasie origami – latające żurawie. 
- Dla dzieci – ptasi quiz, kolorowanki, projektowanie pamiątkowych znaczków-przypinek.

Więcej o kampanii:
Ptaki śpiewające Azji Południowo-Wschodniej są wyłapywane z ich naturalnych środowisk, a następnie zamykane w klatkach. Za sprawą ciekawego wyglądu i pięknego śpiewu ptaki takie jak szpak balijski, gwarek wielki, czy kitta krótkosterna stały się przedmiotem intensywnego, zwykle nielegalnego handlu w Azji Południowo-Wschodniej. Trzymane są zwykle jako zwierzę domowe, co ma podkreślać prestiż i status społeczny jego właściciela. Często też ptak ten występuje w konkursach ptasiego śpiewu, zapewniając swoim właścicielom nierzadko dodatkowy dochód. Kultura przetrzymywania ptaków w domach jest w Azji Południowo-Wschodniej silnie ugruntowana i częstokroć stanowi koło napędowe lokalnego przemysłu, na który składają się produkcja suplementów i żywności, czy klatek. Popyt na ten i wiele innych gatunków ptaków azjatyckich jest bardzo wysoki, a handel nimi zwykle niezgodny z prawem.