O kobietach w gdańskiej nauce

Od czwartku, 4 sierpnia przed Kościołem św. Katarzyny w Gdańsku będzie można zobaczyć wystawę plenerową poświęconą sylwetkom wybitnych badaczek, prekursorek i liderek związanych z Uczelniami Fahrenheita, które inspirowały i inspirują kolejne pokolenia kobiet.


Na ziemiach polskich kobiety jako studentki pojawiły się po raz pierwszy na Wydziale Filozoficznym w Studium Farmaceutycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w 1894 r. Miały wówczas status obserwatorek. Kilkanaście lat później kobiety mogły kończyć studia również w gdańskiej Technische Hochschule (dzisiejsza Politechnika Gdańska). Po II wojnie światowej w Gdańsku kobiety mogły studiować na kilku uczelniach wyższych. Pierwszą z nich była Politechnika Gdańska (PG) oraz Akademia Lekarska w Gdańsku (od 1950 r. Akademia Medyczna, obecnie Gdański Uniwersytet Medyczny). W 1970 r. z połączenia dwóch innych szkół wyższych (Wyżej Szkoły Pedagogicznej i Wyższej Szkoły Ekonomicznej) powstał Uniwersytet Gdański. W roku akademickim 1970/71 studentkami nowo powołanej uczelni zostało 1720 kobiet.

Wystawę przed kościołem będzie można zobaczyć do 30 września, a od 1 października na terenie kampusu Uniwersytetu Gdańskiego.

5 sierpnia, o godzinie 16.00 na scenie na skwerze Heweliusza rozpocznie się debata Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego o roli kobiet w gdańskiej nauce. W spotkaniu prowadzonym przez dr. Macieja Goniszewskiego, udział wezmą prof. dr hab. Maria Mendel, prof. dr hab. Adriana Zalewska-Medynska oraz dr Aleksandra Brodecka-Goluch.