Nauka Mówi: Awokado - diabeł tkwi w szczegółach

Co wspólnego z bioróżnorodnością ma awokado? Dlaczego polscy naukowcy wykupili kawałek lasu tropikalnego w Kolumbii? Czy można uprawiać rolę w sposób wspierający bioróżnorodność? Dlaczego warto o bioróżnorodność dbać?

Na te i inne pytania poszukamy odpowiedzi razem z zaproszonymi przez dr Maxa Rykaczewskiego gośćmi, dr hab. Martą Kolanowską, kierowniczką Katedry Geobotaniki i Ekologii Roślin na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego oraz Wojciechem Żakiem prezesem zarządu Fundacji Twoja Rola.


Spotkanie odbędzie się na poddaszu Domu Zdrojowego w Brzeźnie 17 maja o godz. 18:00. Wstęp jest wolny, a rozmowa będzie również transmitowana w mediach społecznościowych Hevelianum. Zapraszamy!

„Nauka Mówi”, to cykl comiesięcznych rozmów o wpływie nauki na otaczającą nas rzeczywistość, o szansach i możliwościach, jakie kryją się w jej rozwoju oraz o zagadnieniach ważnych społecznie. Nagrania dostępne są na Facebooku i kanale YouTube Hevelianum. W 2022 roku poszerzamy formułę „Nauki Mówi”. Rozmawiamy również o tym, jakie zastosowanie w rozwiązywaniu problemów współczesnego świata ma znajomość historii. Chcemy także korzystać z zasobów kultury, rozmawiać o literaturze, która wspiera naukę w wyjaśnianiu zmian klimatycznych. Każde z omawianych co miesiąc zagadnień ma swojego opiekuna merytorycznego z Hevelianum, który jednocześnie wciela się w rolę moderatora rozmowy.

Nauka Mówi
Awokado – Diabeł tkwi w szczegółach 
dr hab. Marta Kolanowska (Uniwersytet Łódzki) 
Wojciech Żak (Fundacja Twoja Rola)
Prowadzenie: dr Max Rykaczewski (Hevelianum)
17 maja 2022 r., godz. 18:00
Hevelianum. Dom Zdrojowy, ul. Zdrojowa 2

dr hab. Marta Kolanowska, kierownik Katedry Geobotaniki i Ekologii Roślin na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego. Zorganizowała i brała udział w ponad 20 ekspedycjach tropikalnych oraz prowadziła rewizje materiałów zielnikowych w ponad 40 instytucjach naukowych. Jej badania dotyczą storczyków, przede wszystkim taksonomii i biogeografii orchidei. Prowadzi również prace mające na celu ewaluację wpływu zmian klimatu na nisze zajmowane przez te rzadkie rośliny. Jako prezes Fundacji "Biodiversitatis" koordynuje projekt utworzenia rezerwatu przyrody ze stacją badawczą w Republice Kolumbii.

Wojciech Żak, prezes zarządu Fundacji Twoja Rola. Project manager projektów społecznych, ogrodnik społeczny, socjolog. Twórca projektu „Manufaktura Ogrody Sitowie”, który realizuje działania aktywizujące społecznie i zawodowo osoby włączane społecznie w obszarze prowadzenia rolnictwa miejskiego-urban farmingu oraz rozwoju ekonomii społecznej w ramach prowadzenia pracowni przetwórstwa i sprzedaży zrównoważonych produktów warzywnych pod marką „Siejemy Ferment” oraz projektu „ekoNOMIA społeczna w biznesie”.

dr Max Rykaczewski, doktor nauk ścisłych i przyrodniczych, botanik i ilustrator naukowy. Wcześniej pracował m.in. w Zielniku Uniwersytetu Gdańskiego. W Hevelianum, jako główny specjalista ds. edukacji ekologicznej, zajmuje się promowaniem ochrony przyrody i idei zrównoważonego rozwoju. Pasjonat roślin, w szczególności z rodzin storczykowatych i motylkowatych. Zajmuje się również fitosocjologią, biologią rozmnażania i roślinami leczniczymi.