DOBROSŁÓW. Performatywna akcja poetycka

Wszystko wskazuje na to, że takiej akcji poetyckiej jeszcze w Gdańsku nie było – 1 wiersz, 1 aktor, 1 słuchacz. W pomieszczeniu czekają tylko dwa fotele – jeden dla aktora, drugi dla słuchacza. Goście wchodzą do wnętrza pojedynczo. Każdy otrzymuje jeden wiersz. Jaki? Tego ECS nie zdradza. Na pewno będzie to poezja znanych poetów, jak Szymborska, Herbert czy Miłosz, naszych gdańskich twórców, choćby Czekanowicza czy Pawlaka, ale i poetów, którzy najpewniej nie są znani szerokiej publiczności. Wszystkie propozycje poetyckie otrzymano od osób, które odpowiedziały na internetowy apel.


Zamysł jest taki, aby każdy gość jednego wieczoru odwiedził kilku aktorów. Ci będą czekać w trzech przestrzeniach. Czy jest się czego bać? Nie! Członkowie zespołu ECS wypróbowali tę akcję performatywną na samych sobie. To dobre, budujące doświadczenie, bardzo odświeżające i oczyszczające.

Najczęściej zadawane pytanie brzmi: Jak mam się zachować?
Nie ma żadnych reguł. Możesz przywitać się z aktorem na dzień dobry lub nic nie mówić. Zebrać myśli po wysłuchaniu wiersza albo natychmiast wyjść. Pożegnać się na odchodne albo opuścić pomieszczenie bez słowa.
Oczekując na kolejny wiersz, będzie można wypić kawę czy odpocząć w ogrodzie zimowym.

18.00–18.40
galeria Mesa (parter) | Małgorzata Brajner
sala G wystawy stałej „Kultura pokojowych przemian” (1 piętro) | Krzysztof Gordon
biblioteka (1 piętro) | Paweł Pogorzałek

18.45–19.30
galeria Mesa (parter) | Marta Jankowska
sala G wystawy stałej „Kultura pokojowych przemian” (1 piętro) | Magdalena Boć
biblioteka (1 piętro) | Piotr Jankowski