SkillsPoland 2021

Florystyka, fryzjerstwo i stolarstwo. To niektóre z konkurencji, w których toczyć się będzie walka podczas SkillsPoland 2021. 25 i 26 listopada w Hali AMBEREXPO po raz pierwszy odbędzie się ogólnopolski konkurs, który będzie eliminacjami do międzynarodowego WorldSkills. Na najlepszych czeka wyjazd do Chin i reprezentowanie Polski.


SkillsPoland składać się będzie z kilku wydarzeń, ale to przede wszystkim konkurs o zasięgu ogólnopolskim. W ciągu 2 dni zawodnicy zmierzą się z przygotowanymi zadaniami, aby wyłonić najlepszych z najlepszych. Zwycięzcy staną przed szansą reprezentowania naszego kraju podczas międzynarodowego finału w Chinach WorldSkills Shanghai 2022.

Podczas SkillsPoland w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AMBEREXPO, zawodnicy będą walczyć o mistrzostwo w 9 konkurencjach:
 
  • florystyka,
  • frezowanie CNC,
  • fryzjerstwo,
  • instalacje sanitarne i grzewcze,
  • instalacje elektryczne,
  • meblarstwo,
  • mechanika pojazdów rolniczych,
  • obsługa gości hotelowych,
  • stolarstwo.

Podczas konkursu wystąpi 100 zawodników, a wśród nich gościnnie także zawodnicy z innych krajów. Oceniać ich będzie 30 sędziów z Polski i zagranicy.

SkillsPoland to również panele dyskusyjne z przedstawicielami nauki, biznesu, rządu, samorządu, warsztaty tematyczne dla nauczycieli, strefy „try a skill” dla odwiedzających, strefy partnerskie, targi szkół i uczelni oraz wiele innych atrakcji.

Najpierw Gdańsk, później Shanghai

WorldSkills to największe na świecie zawody umiejętności branżowych, które skupia 85 państw. Rywalizacja toczy się w ponad 60 konkurencjach z 6 obszarów: technologia informatyczna i komunikacyjna, produkcja i inżynieria, technologia budownictwa, transport i logistyka, usługi społeczne i osobiste, sztuka i moda.

Głównymi celami przyświecającymi od ponad 70 lat idei WorldSkills jest podnoszenie kwalifikacji zawodowych, wymiana dobrych praktyk oraz budowanie wizerunku szkolnictwa branżowego. Zawodom towarzyszą rozmaite pokazy, występy i konferencje, a na miejsce zjeżdżają się przedstawiciele firm z całego świata, aby szukać potencjalnych pracowników i managerów.

Sukcesy na europejskiej scenie

Pod koniec września w Austrii odbył się europejski konkurs umiejętności branżowych EuroSkills Graz 2021, którego uczestnicy walczyli o tytuł Mistrza Europy. Polska kadra narodowa wystąpiła w 16 konkurencjach. 3 naszych reprezentantów, z czego dwóch z województwa pomorskiego, powróciło do Polski z medalami.

Drużyna WorldSkills Poland po raz drugi reprezentowała Polskę na zawodach EuroSkills. Pod wieloma względami był to historyczny występ Polaków. Na zawody pojechała najliczniejsza kadra, bo aż 17 zawodników, którzy wystąpili w 16 konkurencjach.

Polskiej reprezentacji udało się zdobyć łącznie 3 brązowe medale. Jest to najlepszy wynik w dotychczasowych startach Polaków na zawodach EuroSkills.