Gdański Tydzień Demokracji

Debaty, warsztaty, mini wykłady, spotkania autorskie wokół książek - po raz piąty odbędzie się Gdański Tydzień Demokracji. Po pandemicznej przerwie wracamy do spotkań na żywo i do rozmów o nas - naszych postawach, wyborach, zaangażowaniu, o naszej przyszłości. W tym roku wiele aktywności adresowanych jest do uczniów, studentów i nauczycieli, a wspólne hasło brzmi: Nasze prawa i wolności.

Program rozpisano na dni 11-15 października 2021, większość wydarzeń ma charakter otwarty, do części można dołączyć też online.


Spotkania, debaty, rozmowy, warsztaty, projekcje odbywać się będą w kilku miejscach.

Tegoroczną nowością jest zaangażowanie w Gdański Tydzień Demokracji przeszkoli i szkół, w których zainaugurowany zostanie projekt pod nazwą Gdańskie Lekcje Obywatelskie. W każdej placówce, która przystąpiła do projektu, w najbliższym roku szkolnym zrealizowanych zostanie sześć lekcji. Ich przesłaniem jest edukowanie dzieci i młodzieży do aktywnego życia obywatelskiego. Scenariusz zajęć przygotowali eksperci – nauczyciele należący do sieci Kreatywna Pedagogika, innowacyjnego projektu doskonalenia zawodowego gdańskich nauczycieli, realizowanego od siedmiu lat przy Wydziale Rozwoju Społecznego gdańskiego magistratu.

Projekt skierowany jest do uczniów i uczennic na każdym poziomie nauczania, a także do przedszkolaków. Praktyczną lekcją demokracji będą wybory do samorządów uczniowskich oraz głosowania budżetów uczniowskich, które w 65 placówkach edukacyjnych w Gdańsku odbędą się równocześnie.

W programie znajdą też coś dla siebie dorośli. Studentów może zainteresować debata na Uniwersytecie Gdańskim – „Na ulicach i na ekranach monitorów – o różnych formach uczestniczenia w demokracji”. Rodzicom polecamy dwie aktywności. Debatę pod hasłem „Edukacja i demokracja. Jak mogą się uzupełniać?”, w której udział zapowiedziała m.in. Agnieszka Holland – reżyserka, scenarzystka, przewodnicząca Europejskiej Akademii Filmowej, pierwsza kobieta w 46-letniej historii Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, która zdobyła Platynowe Lwy za całokształt twórczości. A także wieczór autorski wokół głośnej książki prof. Marcina Matczaka, służbowo radcy prawnego, prywatnie taty Maty, traktującej o relacji ojca z synem, patodemokracji i potrzebie rebelii – „Jak wychować rapera. Bezradnik” (Znak, 2021).

Pracodawców i ekspertów rynku pracy powinna zainteresować debata – „Marazm już był. Czas na zaangażowanie”, podczas której uczestnicy będą poszukiwać odpowiedzi na pytania, jak zmieniać strukturalne warunki pracy, edukacji i życia tak, żeby zbudować w młodych ludziach zaangażowanie. Tym zaś, których pasją jest czytanie, rekomendujemy spotkanie z gośćmi z Krakowa – Henrykiem Woźniakowskim, publicystą, wydawcą i tłumaczem, przez 30 lat prezesem Społecznego Instytutu Wydawniczego Znak oraz dr Dominiką Kozłowską, publicystką, filozofką i działaczką społeczną, która w tym roku przejęła stery wydawnictwa. Mowa będzie m.in. o roli wydawcy w budowaniu demokracji, gustach czytelniczych Polaków i przyszłości książek.

Szczegółowe informacje, w tym program wydarzenia dostępne są TUTAJ.

Organizatorami Gdańskiego Tygodnia Demokracji są: miasto Gdańsk, Europejskie Centrum Solidarności, Kreatywna Pedagogika i Uniwersytet Gdański, partnerami: Concilium Civitas, Gdańskie Centrum Mediacji Szkolnej i Rówieśniczej, Gdańska Organizacja Turystyczna, Pomorska Izba Adwokacka i Salon Młodopolski im. Arama Rybickiego.

Patronat medialny:
gdansk.pl i TOK FM.