Rodzinnie w muzeum - wakacyjne warsztaty

W wakacje wyruszcie z Muzeum Narodowym w Gdańsku w podróż w czasie! Przeniesiemy się do dawnego Gdańska i poznamy jego mieszkańców. Naszymi przewodnikami będą przedmioty, które wieki temu towarzyszyły gdańszczanom. Karło, wilkom i pomander – te i inne przedmioty mają do opowiedzenia niesamowite historie!


24.07.2021, sobota, godz. 11.00, „Meblujemy kamienicę”
Gdański kupiec Johann właśnie został właścicielem kamienicy przy ulicy Długiej. Stoi jednak pusta, więc trzeba ją umeblować. Johann musi pilnować interesów i nie ma czasu, dlatego wynajął do tego zadania Was. Dacie radę? W czasie zajęć sprawdzimy, co musiało się znajdować w XVII-wiecznym domu, i spróbujemy odnaleźć na ekspozycji zamówione przez Johanna meble.

10.08.2021, wtorek, godz. 11.00, „Podróż do dawnego Gdańska”
Dawni gdańszczanie byli dumni ze swojego miasta – było bogate i piękne, w jego murach mieszkali naukowcy i artyści, docierały tu wszelkie nowinki ze świata. Gdyby tylko mieć wehikuł czasu i odwiedzić miasto sprzed 400 lat! Na szczęście możemy obejść się bez niego, wystarczy… odwiedzić muzeum. Nasze eksponaty pamiętają dawne czasy i mogą opowiedzieć Wam mnóstwo historii!

24.08 i 28.08.2021, wtorek i sobota, godz. 11.00, „Wams, sznurówka i patynki, czyli co dawniej noszono”
Kiedy ubieramy się rano, zakładamy spódniczkę lub spodnie, koszulkę, buty i już możemy wyjść z domu. Dawnym gdańszczanom zajmowało to znacznie więcej czasu. Halki, koszule, kamizelki, pończochy, gorsety i kryzy – a to jeszcze nie wszystko! Prześledzimy modę od średniowiecza do XVIII wieku. Sprawdzimy, jak się zmieniała, zaprojektujemy też własne ubrania inspirowane dawną modą.

Informacje praktyczne:
 
  • warsztaty dla rodzin (dzieci w wieku 5−10 lat),
  • czas trwania warsztatów: 11:00-12:30,
  • miejsce: Oddział Sztuki Dawnej (ze względu na sytuację pandemiczną część spotkania odbędzie się na zewnątrz, jeśli będzie sprzyjająca pogoda),
  • obowiązują zapisy pod adresem: edukacja@mng.gda.pl (otrzymają Państwo wiadomość z potwierdzeniem udziału w spotkaniu) lub telefonicznie pod numerem 58 301 70 61, w. 216,
  • zapisy od poniedziałku do piątku w godz. 8.00−16.00,
  • udział w warsztatach w cenie biletu wstępu dla opiekuna i dziecka,
  • liczba miejsc ograniczona (w zależności od obowiązujących obostrzeń epidemiologicznych).