Melodie kadiszu upamiętnią 82. rocznicę nocy kryształowej w Gdańsku

  • Home
  • Wydarzenia
  • Melodie kadiszu upamiętnią 82. rocznicę nocy kryształowej w Gdańsku
12 listopada 1938 r. w Gdańsku, trzy dni po nocy kryształowej w III Rzeszy, niemieccy naziści rozpoczęli prześladowania gdańskiej społeczności żydowskiej. Po 82 latach ofiary wydarzeń upamiętnią utwory oparte o melodie kadiszu zagrane na carillonie kościoła św. Katarzyny, waltorni i trąbkach. Koncert z wieży kościoła św. Katarzyny w Gdańsku rozpocznie się w czwartek, 12 listopada br., o godz. 19:00. Utworów będzie można wysłuchać na żywo, bądź poprzez transmisję online.


W Gdańsku noc kryształowa rozpoczęła się trzy dniu po wydarzeniach w Niemczech. Głównym celem tłumu był symbol obecności gminy żydowskiej w mieście - nieistniejąca dziś Wielka Synagoga. Nie spalono jej wyłącznie dzięki postawie grupy weteranów ze 128. pułku piechoty gdańskiej, dowodzonej przez emerytowanego kapitana żydowskiego pochodzenia Dawida Lissauera. Budynek rozebrano rok później, w maju 1939 r.

Modlitwa za zmarłych, o pokój i błogosławieństwo

Koncert na cztery instrumenty wykonają carillonistka miejska, Monika Kaźmierczak z Muzeum Gdańska, trębacze Paweł Hulisz i Emil Miszk z Tubicinatores Gedanenses oraz waltornista Michał Szczerba. Tło historyczne przypomni dr Janusz Marszalec. Po raz pierwszy będzie można wysłuchać nowej kompozycji Katarzyny Kwiecień-Długosz.

Koncert potrwa ok. 40 min. Będzie go można wysłuchać na żywo w pobliżu kościoła św. Katarzyny, na Placu Heweliusza i przy Skwerze Ruchu Młodej Polski. Utworów będzie można wysłuchać także dzięki transmisjom online na facebookowych profilach „Carillony gdańskie – Muzeum Gdańska” oraz „Muzeum Gdańska”.

Harmonogram

19:00-19:05 rozpoczęcie transmisji, wstęp dr Janusz Marszalec
19:05-19:40 koncert upamiętniający 82. noc kryształową w Gdańsku

Repertuar

Kaddish yatom, aut. Katarzyna Kwiecień-Długosz
Forgetfulness, Legenda, aut. Emil Miszk
Lullaby for…, aut. Katarzyna Kwiecień-Długosz:
Improwizacje na temat melodii kadiszowych
Chorały żałobne z dawnego Gdańska
Musick for a while, aut. Henry Purcell
Tryptyk Naara, cz. 2, aut. Marek Czerniewicz
The Plaint (Skarga) z opery “The Fairy Queen”, aut. Henry Purcell
Funeral Music, aut. Henry Purcell
Lament Dydony z opery „Dydona i Eneasz”, aut. Henry Purcell

Utwory zostaną wykonane przez Monikę Kaźmierczak, Emila Miszka, Pawła Hulisza oraz Michała Szczerbę.