10. urodziny kina studyjnego KinoPort

Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w 2023 roku świętuje jubileusz 25-lecia. Jednym z najważniejszych momentów instytucji w ciągu ostatniego ćwierćwiecza było otwarcie kina studyjnego KinoPort w Łaźni w Nowym Porcie, które 9 lutego obchodzić będzie swoje 10-te urodziny.


Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w 2023 roku świętuje jubileusz 25-lecia. Jednym z najważniejszych momentów instytucji w ciągu ostatniego ćwierćwiecza było otwarcie kina studyjnego KinoPort w Łaźni w Nowym Porcie, które 9 lutego obchodzić będzie swoje 10-te urodziny

W ciągu dekady gościliśmy w KinoPorcie blisko 70 000 widzów, zaprezentowaliśmy ponad 1600 tytułów filmowych oraz odbyło się około 100 cyklicznych spotkań z prelegentami i gośćmi w ramach projektów specjalnych: KinoPasja, Światłoczuła Klasyka, KinoPortrety, Kino Wolność, Polska Szkoła Animacji. Odwiedzili nas również wybitni twórcy filmowi tacy jak Wojciech Smarzowski, Leszek Dawid, Filip Bajon i Piotr Dumała.

W ostatnim czasie rozpoczęliśmy realizację kolejnych filmowych projektów: Kino Mieszkańca oraz Kino Dostępne. W ramach pokazów specjalnych został zaprezentowany cykl filmowy o tytule Wolność Równość Ekologia, odbył się także Przegląd Festiwalu Filmowego Ukraina oraz prezentacja filmów młodych niezależnych twórców.
 
  • 9 lutego 2023
o godz. 18:00 zapraszamy na KinoPasję – projekt, który realizujemy od początku działalności naszego Kina. W lutym 2013 roku pierwszą odsłonę poprowadził Prof. Uniwersytetu Gdańskiego Krzysztof Kornacki, który współpracuje z nami aż do dzisiaj. Podczas pierwszej KinoPasji zaprezentowaliśmy film „Siekierezada” Witolda Leszczyńskiego.

Siekierezada to jeden z najpiękniejszych filmów w historii polskiego kina, uhonorowany Złotymi Lwami na festiwalu w Gdańsku w 1986 roku. Scenariusz powstał na podstawie powieści tragicznie zmarłego pisarza, muzyka i poety Edwarda Stachury. Jest to historia Janka (w tej roli Edward Żentara), wrażliwego poety, który nie chcąc utracić niezależności opuszcza swą ukochaną, nazywaną przez niego Gałązką Jabłoni, i wyrusza w świat. Po 10-ciu latach „Siekierezada” Witolda Leszczyńskiego powróci na ekran KinoPortu w ramach projektu Kino Pasja. Serdecznie zapraszamy do udziału w filmowej podróży w głąb bieszczadzkich lasów i prozy Edwarda Stachury. Wstęp do filmu oraz dyskusję po seansie poprowadzi prof. UG Krzysztof Kornacki.
 
  • 10 lutego 2023
W ramach projektu Kino Mieszkańca odbędzie się projekcja niezwykłego filmu „Annette” w reżyserii Leosa Caraxa. Posiadacze Gdańskiej Karty Mieszkańca mogą raz w roku wziąć udział bezpłatnie w pokazie specjalnym zorganizowanym w ramach tego cyklu. Wystarczy w kasie biletowej okazać aktywną Kartę Mieszkańca, a więc z dodanym pakietem mieszkańca na dany rok kalendarzowy.
 
„Annette” to historia miłości słynnego komika Henryego i Ann, śpiewaczki o międzynarodowej sławie. W świetle reflektorów stanowią idealną, szczęśliwą parę. Ich życie odmienią narodziny pierwszego dziecka, Annette, dziewczynki o wyjątkowym darze. Nowy film mistrza światowego kina Leosa Caraxa („Holy Motors”) to ponadczasowa opowieść o miłości, zazdrości i zemście. Do swojej pierwszej anglojęzycznej produkcji francuski twórca zaangażował zdobywczynię Oscara Marion Cotillard („Niczego nie żałuję - Edith Piaf”) oraz nominowanego do Oscara Adama Drivera („Historia małżeńska”, saga „Gwiezdne Wojny”).
 
  • 11 lutego 2023
Upłynie pod znakiem Kina Dostępnego. Oprócz regularnych projekcji odbędą się również Seanse Przyjazne Sensorycznie, czyli pokazy przygotowane z myślą o młodych widzach w kondycji ze spektrum autyzmu, oraz z nadwrażliwościami sensorycznymi. Podczas seansu światło będzie przygaszone, a ostre dźwięki zniwelowane. Będzie można swobodnie rozmawiać oraz w razie potrzeby opuścić salę kinową i odpocząć w pokoju wyciszenia.

o godzinie 13:30 wyświetlimy najnowszy film z serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai - Tajemnica Skorpiona (reż. Tina Mackic, 2022). Przed parą detektywów kolejny twardy orzech do zgryzienia. Komuś najwyraźniej bardzo zależy na tym, żeby impreza z darmowymi słodyczami, na którą czekają wszyscy mieszkańcy Valleby, nie doszła do skutku. Z Akademii Nauki ginie teleskop, fajerwerki przygotowane na pokaz przedwcześnie błyskają, a ze sklepu z biżuterią ginie żywy skorpion. Maja i Lasse mają kilku podejrzanych. Nie wykluczają nawet, że winny może być ksiądz - w końcu to na kościelnej wieży znaleziono poszlaki. W śledztwie pomagają im policjant i emerytowana złodziejka, Lillie, która mieszka w domu spokojnej starości.

o godzinie 15:10 zapraszamy na seans „Pimi z krainy tygrysów” (reż. Brando Quilici, 2022). Jest to historia o tym, jak pewnej nocy osierocony Balmani ratuje małego tygryska przed kłusownikami. Po udanej ucieczce wyruszają w długą i niebezpieczną podróż do odległego sanktuarium, gdzie, jak wierzy Balmani, będą bezpieczni. W trakcie wędrówki między chłopcem i młodym tygryskiem Mukti rodzi się niezwykła więź. Będą musieli wspólnie przebyć setki mil i stawić czoła wielu wyzwaniom, aby dotrzeć do nowego domu wysoko w Himalajach i przeżyć jedną z największych przygód życia: prawdziwą przyjaźń!

o godzinie 17:00 odbędzie się pokaz filmu „C’mon C’mon” (reż. Mike Mills, 2021) przygotowany z myślą o osobach głuchych i niedosłyszących. Seans będzie pokazywany z napisami rozszerzonymi. W budynku Łaźni 2 znajduje się pętla indukcyjna w kasie biletowej, informacji i sali kinowej. W kasie biletowej istnieje również możliwość połączenia sią z tłumaczem polskiego języka migowego online. Głównym bohaterem filmu „C’mon C’mon” jest Johnny (Joaquin Phoenix), dziennikarz radiowy, który uczy się uważnie słuchać, tworzyć trwałe więzi, naprawiać błędy przeszłości i przytulać. Kameralny czarno-biały film Mike’a Millsa buduje mosty między pokoleniami i dodaje otuchy. Johnny przemierza Amerykę z mikrofonem, pytając dzieciaki i młodzież o ich życie, marzenia i plany na przyszłość. Dziennikarz odwiedza mieszkającą w Los Angeles  siostrę (Gaby Hoffmann), z którą nie rozmawiał od lat, a która teraz potrzebuje jego pomocy. Żeby wesprzeć ją w opiece nad dziewięcioletnim synkiem (Woody Norman), Johnny zabiera go ze sobą do Nowego Jorku. Wspólna podróż okaże się lekcją cierpliwości, odpowiedzialności i dorosłości, której dziennikarz dotąd unikał.
 
  • 12 lutego 2023
o godzinie 18:00 zaprezentujemy film „Zimna wojna” (reż. Paweł Pawlikowski, 2018). W roku premiery produkcja cieszyła się ogromnym powodzeniem u widzów KinoPortu. Oprócz kilkudziesięciu standardowych projekcji repertuarowych zrealizowaliśmy aż dwa spotkania z dyskusją o filmie w ramach projektu KinoPasja.

W „Zimnej wojnie” jesteśmy świadkami historii trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie umieją żyć bez siebie, ale równocześnie nie potrafią być razem. Wydarzenia pokazane w ,,Zimnej wojnie" rozgrywają się w latach 50. i 60. XX wieku, w Polsce i budzącej się do życia Europie, a w ich tle wybrzmiewa wyjątkowa ścieżka dźwiękowa, będąca połączeniem polskiej muzyki ludowej z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku.