Głosy Rzeki. Koncert performatywny w ECS

Niedawna katastrofa ekologiczna w rzekach Odry nie pozostawiła nikogo obojętnym, zwłaszcza świat muzyki i teatru. W czwartek, 24 listopada o godz. 18, w audytorium ECS będzie miał miejsce koncert performatywny Głosy Rzeki.

Wokalistki polskiej sceny jazzowej wcielą się symbolicznie w postaci dwóch największych polskich rzek: Dorota Miśkiewicz stanie się Wisłą, a Agnieszka Wilczyńska Odrą. Towarzyszyć im będzie tekst poetycki Leny Frankiewicz, pomysłodawczyni wydarzenia. Bilety są dostępne online i w kasach ECS przed wydarzeniem.


Koncert GŁOSY RZEKI jest komentarzem ludzi muzyki, teatru i literatury wobec katastrofy ekologicznej, z którą od kilku miesięcy mierzy się Odra, druga pod względem długości rzeka w Polsce.

W projekcie biorą udział dwie czołowe wokalistki polskiej sceny jazzowej: Agnieszka Wilczyńska (jako Odra) oraz Dorota Miśkiewicz (jako Wisła), śpiewające teksty napisane specjalnie na tę okazję przez Zuzannę Bojdę, do muzyki skomponowanej, zaaranżowanej i wykonanej przez instrumentalistę Miłosza Pękalę. Uzupełnieniem części wokalnej są partie poetyckiego tekstu mówionego, wykonywane przez obie artystki oraz Lenę Frankiewicz - aktorkę, reżyserkę i pomysłodawczynię zdarzenia.
 
  • Dorota Miśkiewicz - Wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów. Nieprzerwanie od 2017 roku, głosami czytelników i krytyków magazynu „Jazz Forum”, wybierana jest Jazzową Wokalistką Roku. Wydała osiem autorskich płyt. Album „Nasza Miłość”, nagrany wspólnie z tatą Henrykiem i bratem Michałem, otrzymał nominację do nagrody Fryderyk 2022, a sama wokalistka znalazła się w gronie nominowanych w kategorii Jazzowy Artysta Roku. Jako jedna z nielicznych śpiewała i nagrywała w duecie z Cesarią Evorą. Ma na swoim koncie współpracę z Nigelem Kennedym, Davidem Murrayem, Louisem Winsbergiem, Kepą Junkerą, Toninho Horta, Tomaszem Stańko i całą plejadą artystów polskiej sceny muzycznej.
 
  • Agnieszka Wilczyńska | Wokalistka jazzowa. Laureatka nagrody Fryderyk 2016 za płytę „Tutaj mieszkam” z nowymi tekstami Wojciecha Młynarskiego. Nominowana do nagrody Fryderyk 2020 - Jazzowy Album Roku za płytę „Wilcze jagody”, duet z Andrzejem Jagodzińskim. Ma na swoim koncie dwie złote płyty - „Pogadaj ze mną” i „Krzysztof Komeda”. Koncertowała m.in. z: Sinfonia Varsovia, Atom String Quartet, Toruńską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Polską Filharmonią Sopot, Filharmonią Lwowską. Występowała w Nowym Jorku. Carnegie Hall, Chicago Symphony Center, National Concert Hall na Tajwanie, w Białoruskiej Filharmonii Narodowej, Moskiewskiej Filharmonii Narodowej, Filharmonii Lwowskiej.
 
  • Lena Frankiewicz - Aktorka, reżyserka telewizyjna i teatralna. Jej spektakle „Jak być kochaną” i „Piknik pod Wiszącą Skałą”, wystawione na scenie Teatru Narodowego w Warszawie, spotkały się z wielkim uznaniem krytyki. W maju 2021 roku, jej autorski serial internetowy „Kroniki zarazy”, w którym zagrała główną rolę, został wyróżniony nagrodą za najlepszy projekt teatralny w sieci, w konkursie DIG IT organizowanym przez Instytut Teatralny w Warszawie. Jeden z jej ostatnich spektakli - „Nieczułość” na deskach Teatru Wybrzeże (premiera listopad 2021) - został uznany najlepszym spektaklem przez prezydenta Gdańska i marszałka województwa pomorskiego oraz nagrodzony za reżyserię, muzykę i kreację aktorską.
Kiedy: 24 listopada 2022 r., godz. 18:00
Gdzie: Audytorium Europejskie Centrum Solidarności, Plac Solidarności 1