All About Freedom Festival 2022

Osiem dni z filmami ważnymi, które nie pozostawiają widza obojętnym - 8 października rozpoczyna się 16 edycja filmowego All About freedom Festival .

Dwie polskie premiery, spotkania z twórcami, AAFF KIDS, spacery, wykład mistrzowski Agnieszki Holland, rozmowa i film o Mariupolu, wystawa zdjęć i środowisko dźwiękowe - to wybrane punkty z festiwalowego programu. Publiczność i jury przyznają swoje nagrody dla najlepszego filmu, a wszystko odbywa się w Europejskim Centrum Solidarności.


Festiwal otworzy pokaz tegorocznego zdobywcy Złotych Lwów na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni - filmu „Silent Twins” (2022) i rozmowa z reżyserką - Agnieszką Smoczyńską. Wśród gości festiwalu także: Damian Kocur - reżyser filmu „Chleb i sól” (2022), Elwira Niewiera - współreżyserka „Syndromu Hamleta” (2022), filmu który jest ukraińskim kandydatem do Oscara oraz Natalia Koryncką-Gruz - reżyserka dokumentu o Simonie Kossak „Simona” (2022).

Dwa z 20 festiwalowych filmów będą miały w Gdańsku polską premierę, oba to dokumenty: „Sekretny alfabet” (2022) w reż. Violet Du Fenga o tajnym języku chińskich kobiet i „Mariupol 2” (2022) w reż. Mantasa Kvedaravičiusa, litewsko-francusko-niemiecki film dokumentalny, który będzie zamykał wydarzenie w niedzielę 15 października o godz. 18.00.

Wykład mistrzowski podczas festiwalu wygłosi najbardziej znana i ceniona za granicami kraju polska reżyserka i scenarzystka Agnieszka Holland - „Czy twórca ma obowiązki wobec współczesności” (bezpłatny bilet).

W środę i w czwartek (12 i 13 października) dziecięca odsłona festiwalu. Organizatorzy zapraszają uczniów klas 5 i 6 szkół podstawowych dzieci. Najpierw będzie pokaz filmu „Abe” (2019) o 12-letnim palestyńskim chłopcu, który chce zostać szefem kuchni i łączyć ludzi poprzez gotowanie, a później warsztaty „Co nas zbliża, co nas oddala”. Bilety dystrybuowane są przez stronę ecs.gda.pl.

Tegoroczną nowością są sekcje tematyczne:
 
  • Cykl Wobec Człowieka to krótkometrażowe projekcje prezentujące sylwetki osób, których wybory życiowe konfrontują z pytaniami o granice - tożsamości, płci, stereotypu. To jednocześnie opowieści o odwadze, odnajdywaniu siebie i formowaniu. Każda z projekcji jest pretekstem do spotkania z człowiekiem – bohaterką, bohaterem, reżyserką, twórcą. W cyklu znalazły się filmy: „Like Leon” (2022) w reż. Marka Nurzyńskiego - film o Krzysztofie „Leonie” Dziemaszkiewiczu, tancerzu i performerze; „Pan Hanoi” (2021) w reż. Wojtka Godka, opowiadający o losach właściciela chińskiej restauracji w Gdańsku Wrzeszczu, któremu w pandemii z pomocą przychodzą okoliczni mieszkańcy, lansując modę na sajgonki i wreszcie najkrótszy, bo trwający tylko 5 minut obraz o obrońcach Azowstalu na Ukrainie: „Bohater o tysiącu twarzy: obrońcom Azowstalu” (2022). Po każdym z seansów organizatorzy zapraszają do rozmowy.
 
  • Z kolei cykl Wobec Przestrzeni to okazja do zanurzenia się w problemy dzisiejszych miast, poznania skali oddziaływania człowieka na świat i obserwacji, jak ważna jest tęsknota za bliskością i uważnością. Zaprezentowane zostaną trzy filmy: „Twarze, plaże” (2017) w reżyserii legendy francuskiej Nowej Fali Agnés Vardy, współpracowniczki niedawno zmarłego Jean Luc- Godarda i JR, oboje są jednocześnie bohaterami filmu, a dzieli ich prawie 60 lat; „Homo Sapiens” (2016) w reż. Nikolausa Geyrhaltera - film, w którym nie pada ani jedno słowo i „Ulica Gentryfikacji” (2019) w reż. Zeda Nelsona – o jednej z londyńskich ulic, Hoxton Street, gdzie lokalne firmy znikają, a ich miejsce zajmują drogie restauracje, start-upy i hipsterzy.  W ramach tego cyklu odbędzie się też spacer po terenach stoczniowych z Jackiem Dominiczakiem, architektem i urbanistą z gdańskiej ASP i oprowadzanie po wystawie czasowej Stocznia z Anetą Lehmann, jedną z organizatorek festiwalu, specjalistką ds. projektów kulturalnych w ECS.

Cykl zakończy rozmowa o tym, jak kultura tworzy miasto i jak kultura może odtworzyć miasto - „Miasto Marii. Siła w przyszłości”. Przybędą goście z Mariupola, zrównanego przez rosyjską armię z ziemią, którym agresor nie odebrał wiary, że odbudują swoje miasto.

Konkurs

Filmy oznaczone w programie literką „K”, biorą udział w konkursie o Nagrodę Prezydent Gdańska w wysokości 30 tys. złotych i o Nagrodę Publiczności.

Festiwalowe jury wybierze film, który najtrafniej odnosi się do wyzwań współczesności i przyczynia się do promocji solidarności. Ogłoszenie wyników nastąpi podczas zamknięcia festiwalu. Widzowie przed seansem otrzymają kupony do głosowania. Głosujący wezmą udział w losowaniu nagród, a ogłoszenie laureata Nagrody
Publiczności zapowiadane jest na 18 października. Konkursowe obrazy to:
 
  • „Sekretny alfabet” (2022),
  • „Chleb i sól” (2022),
  • „Prześwietlenie”(2022),
  • „Klondike” (2022),
  • „Mariupolis 2” (2022).
Pełen program festiwalu dostępny na stronie ecs.gda.pl
 
Kiedy: od 8 do 15 października 2022 r.
Gdzie: Europejskie Centrum Solidarności, Plac Solidarności 1