6. Gdański Tydzień Demokracji

Od poniedziałku, 12 września do niedzieli, 18 września w Europejskim Centrum Solidarności potrwa 6. Gdański Tydzień Demokracji. Wydarzenie to nawiązuje do ustanowionego przez ONZ Międzynarodowego Dnia Solidarności, które przypada corocznie 15 września. Udział jest bezpłatny, jednak na część wydarzeń obowiązują zapisy.


W tegorocznym programie m.in.:
 
  • kongres „Solidarni w rozwoju - Aktywni dla rozwoju”,
  • Gdańskie Targi Książki
  • Gdańskie Lekcje Obywatelskie.
 
  • Solidarni w rozwoju - Aktywni dla rozwoju
Społeczeństwo - solidarność - rozwój - wspólnota - demokracja w czasach permanentnego kryzysu to hasła tegorocznego kongresu, który odbędzie się w dniach 12-13 września. Kongres jest częścią programu Europejskiej Stolicy Wolontariatu Gdańsk 2022.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie, natomiast zapisy na dostępne są poprzez formularz zgłoszeniowy.
 
  • Gdańskie lekcje obywatelskie
Jest to projekt skierowany zarówno do przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, jak też ponadpodstawowych, jednak materiały dla nauczycieli zostały tak opracowane, że dla każdego poziomu wiekowego przystosowano treści zgodnie z możliwościami intelektualnymi i emocjonalnymi dzieci i młodzieży.

Uczniowie w trakcie zajęć mają okazję dowiedzieć się, w jaki sposób mogą się angażować w rozwiązywanie problemów społeczności lokalnej. Poznają różne formy osiągania celów, np. budżet obywatelski, panele obywatelskie, wolontariat, Młodzieżowa Rada Miasta Gdańska. Jednym z ważnych punktów programu jest zapoznanie uczniów z miejskimi działaniami na rzecz demokratycznego zrównoważenia.

Rozpoczęciem tegorocznego cyklu Gdańskich Lekcji Obywatelskich będą mini wykłady dla uczniów i nauczycieli podczas Gdańskiego Tygodnia Demokracji. Rozpoczną się one w środę, 14 września o godz. 9:00 w audytorium Europejskiego Centrum Solidarności. W trakcie poruszone zostaną tematy wszystkich 6 lekcji obywatelskich m.in. przedsiębiorstwo i sprawczość, od prawdy do fake newsa i wolontariat. 

14 i 15 września o godz. 18:00 w audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbędą się dwie debaty. Pierwszego dnia „Wojna to strach, ból i...dezinformacja. Jak obronić się przed fake newsem?”, natomiast drugiego „Dziennikarstwo śledcze na straży prawdy i demokracji. Misja, a nie sensacja”. W obu debatach wezmą udział dziennikarze takich mediów jak TVN, Gazeta Wyborcza czy TokFM. Transmisje z większości wydarzeń będzie można oglądać na stronie.
 
  • Porozmawiajmy przy stole
W tym roku spotkania z cyklu „Porozmawiajmy przy stole” obyły się już w 3 dzielnicach: Ujeścisko-Łostocice, VII Dwór oraz Zaspa-Młyniec.

W środę, 13 września w ramach Gdańskiego Tygodnia Demokracji planowane jest spotkanie w dzielnicy Orunia Górna - Gdańsk Południe.

Wydarzenie odbędzie się na dziedzińcu Szkoły Podstawowej nr 19 im. Zasłużonych Ludzi Morza przy ul. Emilii Hoene 6 o godz. 17:00. W spotkaniu uczestniczyć będą wszyscy zastępcy prezydent i dyrektorzy strategicznych wydziałów UMG i jednostek miejskich.
 
  • Inauguracja IX sezonu Kreatywnej Pedagogiki
Kolejny sezon działalności Kreatywnej Pedagogiki rozpocznie się w sobotę, 17 września w audytorium ECS o godz. 10:00. wykładem „Bez tabu. O czym nie mówi się w szkole (edukacja, prawo, zdrowie)”. Następnie odbędzie się 6 równoległych wykładów dla nauczycieli. Konferencja jest bezpłatna i otwarta dla wszystkich. Zgłoszenia za pomocą formularza online.
 
  • Gdańskie Targi Książki
Będzie to pierwsza tak duża inicjatywa poświęcona literaturze na Pomorzu. Jej celem jest promocja czytelnictwa, literatury publikowanej w Polsce, a także okazja do integracji środowiska literackiego oraz spotkania mieszkańców aglomeracji gdańskiej. Czwarta edycja Gdańskich Targów Książki odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w dniach 16-18 września w ramach Gdańskiego Tygodnia Demokracji. Wstęp na targi oraz udział we wszystkich wydarzeniach literackich będą bezpłatne.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie.