Gdańskie Święto Wolności 2022

W tym roku mijają 42 lata, odkąd delegaci Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego na czele z Lechem Wałęsą złożyli podpisy pod Porozumieniem Gdańskim i tym samym zakończył się strajk sierpniowy. Był to początek końca komunistycznych rządów w Polsce.

Pomiędzy 26 sierpnia a 1 września odbędzie się ponad dwadzieścia wydarzeń pod wspólnym hasłem ŚWIĘTO WOLNOŚCI. ECS odwiedzą znakomici goście z zagranicy - wśród nich m.in. Margaritis Schinas, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Andrij Dlihacz, współtwórca Centrum Odbudowy Gospodarczej Ukrainy i laureaci Medalu Wdzięczności z Bułgarii i Niemiec.


Solidarność Codziennie - 26 sierpnia
Pierwsze to 5-lecie działalności przestrzeni dla aktywistów na 3 piętrze ECS – SOLIDARNOŚĆ CODZIENNIE, za którą stoi ponad trzy tysiące zorganizowanych wydarzeń i ponad 28 tysięcy ich uczestników.

Więcej o obchodach pod hasłem (S)PRAWA CZŁOWIEKA 
obowiązują zapisy, wstęp wolny

Regujemy! - 26 - 27 sierpnia
Drugim wydarzeniem jest spotkanie otwartej sieci REAGUJEMY!, powołanej do życia w czerwcu w Poznaniu. Zrzesza już ok. 40 pracowników instytucji kultury, domów osiedlowych i bibliotek, aktywistów organizacji pozarządowych i grup nieformalnych z całej Polski. Organizatorzy zapraszają kolejne osoby, grupa jest otwarta i każdy może się zapisać Powstała po to, aby inspirować się, wymieniać idee i dobre doświadczenia w pracy w społeczeństwie wielokulturowym.

Sieć REAGUJEMY! 
obowiązują zapisy, wstęp wolny

Solidarity od Arts - 28 sierpnia
Trzecim wydarzeniem jest festiwal SOLIDARITY OF ARTS pod hasłem WOLNOŚĆ i barwami niebiesko-żółtymi.

W czterech lokalizacjach miasta - przed wejściem do Dworu Artusa, na placu im. Dariusza Kobzdeja, skwerze Heweliusza i w Ratuszu Staromiejskim - sztuką będą dzielić się artyści z Ukrainy, których wojna zmusiła do ucieczki, a gościnne schronienie dał Gdańsk. Wydarzenie będzie miało charakter interwencji artystycznych. Warto dołączyć w godz. 13:00-15:00. Wstęp wolny. Partnerem wydarzenia jest Nadbałtyckie Centrum Kultury.

Tego samego dnia po wystawie Sława Ukrajini! Symbole niepodległości przejdą dwa spacery kuratorskie. O godz. 12:00 w języku ukraińskim po wystawie oprowadzi Lew Zacharczyszyn, pełnomocnik dyrektora ECS do spraw polsko-ukraińskiej solidarności, były konsul generalny Ukrainy w Gdańsku. O godz. 16:00 spacer w języku polskim poprowadzi Kacper Dziekan z Zespołu ds. Międzynarodowych ECS. Wstęp wolny. Wystawa znajduje się w galerii TRAP (parter, przy audytorium).
 
  • Sofa 2022
  • Sława Ukrajini! Oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej
Medal Wolności Słowa - 30 sierpnia
Podczas gali Medalami Wolności Słowa, przyznawanymi przez Fundację Grand Press, uhonorowani zostaną: Instytucja, Obywatel/ka i Media. Lista osób nominowanych jest już znana.

Ważne!
Obowiązują zaproszenia. Wydarzenie będzie transmitowane na antenie TVN24. Początek o godz. 20:30.

Narodziny Solidarności - 31 sierpnia
O godz. 11:00 wspólnotowo zostanie otwarta historyczna stoczniowa Brama nr 2 na wspomnienie wydarzenia sprzed 42 lat, które dokonało się po ratyfikacji Porozumienia Gdańskiego.

Etyka Solidarności - 31 sierpnia
Kolejnym punktem w programie będzie w samo południe ETYKA SOLIDARNOŚCI. Refleksją w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych podzieli się dr hab. Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich (2015–2021), prawnik i nauczyciel akademicki. Po wykładzie rozmowa, w której do Adama Bodnara dołączą trzej nominowani do Medalu Wolności Słowa: Krzysztof Głuchowski, Piotr Jacoń i Katarzyna Wappa. Moderować będzie red. Marek Twaróg.

Projekt ETYKA SOLIDARNOŚCI realizowany jest już po raz dziesiąty. Wykłady odwołują się do wielorakich wyzwań współczesnej solidarności, a tytuł nawiązuje do słynnego eseju ks. Józefa Tischnera.

Ważne!
Wstęp wolny, należy pobrać bezpłatny bilet. Spotkanie będzie tłumaczone na język polski, angielski i ukraiński.

Spacery subiektywne po wystawie stałej ECS
W roli przewodników wystąpią uczestnicy wydarzeń sprzed 42 lat:
 
  • Bogdan Borusewicz,
  • Henryka Krzywonos-Strycharska,
  • Andrzej Celiński
  • Aleksander Hall.
Harmonogram, biogramy przewodników i link do zakupu biletów tutaj

Spacery kuratorskie po wystawie czasowej STOCZNIA
Przewodnikami po wystawie STOCZNIA będą jej kuratorzy:
 
  • Konrad Knoch
  • Agnieszka Bacławska-Kornacka.
Harmonogram i link do zakupu biletów tutaj

Medal Wdzięczności
Medale są przyznawane od 2010 roku. Już ponad 700 osób z całego świata otrzymało to wyjątkowe wyróżnienie. W gronie odznaczonych są obcokrajowcy, którzy wspomagali Polaków i polską opozycję w czasach komunizmu - moralnie, politycznie i materialnie, wspierali rozwój społeczeństwa obywatelskiego oraz promowali idee Solidarności. Honorowani są również ci, którzy dziś w duchu ideałów Solidarności bronią uniwersalnych praw człowieka i wzmacniają pokój na świecie, budując dobre relacje między narodami. A także ludzie nauki i kultury, aktywiści, muzealnicy, dziennikarze i publicyści, którzy dokumentują, badają i popularyzują historię ruchu Solidarność.

Tym razem Medale zostaną wręczone pięciu osobom, w tym trzem pośmiertnie.

Nigdy więcej wojny - 1 września
Święto Wolności zwieńczą obchody 83 rocznicy wybuchu II wojny światowej. 

ECS zaprasza o godz. 10:30 do audytorium na debatę z cyklu EUROPA z WIDOKIEM NA PRZYSZŁOŚĆ. Jej tytuł brzmi: WOJNA I POKÓJ. Wśród zaproszonych gości są:
 
  • Andrij Dlihacz, współtwórca Centrum Odbudowy Gospodarczej Ukrainy;
  • Dmytro Stus, dyrektor Narodowego Muzeum Tarasa Szewczenki w Kijowie;
  • Dietmar Nietan z niemieckiego Bundestagu
  • Margaritis Schinas, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.
Całość poprowadzi Jacek Kołtan, pełnomocnik dyrektora ECS ds. naukowych.

Wstęp jest wolny, należy pobrać bezpłatny bilet tutaj 
Więcej o debacie 

O godz. 12:00 na placu Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku u stóp pomnika zostaną złożone wieńce i zapłoną znicze. Odbędzie się Apel Pamięci. O godz. 13:30 w tym samym miejscu zostanie odprawiona Msza Święta w intencji poległych stoczniowców, a po niej będzie możliwość skosztowania grochówki z kuchni polowej. Uroczystości rocznicowe zakończą się na Cmentarzu Ofiar Terroru Hitlerowskiego na Zaspie (ul. Chrobrego), gdzie wygłoszone będą przemówienia, złożone wieńce i zapalone znicze, a Capella Gedanensis uświetni całość wiązanką pieśni patriotycznych.