Chłodne usta fal - wystawa

Gdańska Galeria Miejska 1 przy ulicy Piwnej serdecznie zaprasza, na wystawę Alicji Pakosz i Wiktorii Walendzik "Chłodne usta fal". Obejrzeć ją będzie można od 29 lipca do 2 paźdźiernika 2022 r.


Alicja Pakosz i Wiktoria Walendzik, artystki wyróżnione nagrodą Gdańskiej Galerii Miejskiej w Konkursie Najlepsze Dyplomy ASP, wspólnie stworzą instalację site-specific “Chłodne usta fal”. Artystki wykonają dioramę czyli przestrzenny obraz, rodzaj makiety często spotykanej w muzeach historii naturalnej. Poza iluzjonistycznie oddanymi elementami krajobrazu znajdą się surrealistyczne rzeźby obu artystek.

Alicja Pakosz (ur. 1996 w Tychach) - pracuje w medium malarstwa, rzeźby i wielkoformatowej dioramy. Od 2021 roku doktorantka w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Absolwentka Wydziału Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni Profesora Andrzeja Bednarczyka. Uczestniczka wystaw indywidualnych i zbiorowych, m.in. w CSW Kronika, BWA w Katowicach, Galerii Arsenał, Galerii Raster i Galerii Labirynt. Laureatka nagrody głównej konkursu Nowy Obraz Nowe Spojrzenie (2021) i nagrody Gdańskiej Galerii Miejskiej w konkursie Najlepsze Dyplomy ASP 2020. Mieszka w Krakowie.

Wiktoria Walendzik (ur. 1994 w Łodzi) - rzeźbiarka. We wrześniu 2020 roku ukończyła z wyróżnieniem studia magisterskie na kierunku Sztuka Mediów na Akademii Sztuki w Szczecinie. Uczestniczka wystaw indywidualnych i zbiorowych, m.in. w TRAFO, CSW Zamek Ujazdowski, Zachęcie, Galerii Serce Człowieka, MS1 w Łodzi i Rondzie Sztuki w Katowicach. Finalistka konkursów: Artystyczna Podróż Hestii (2019), Project Room 2019 CSW Zamek Ujazdowski, Fundacji Grey House Galerii Szara Kamienica i laureatka nagrody Gdańskiej Galerii Miejskiej w konkursie Najlepsze Dyplomy ASP 2020. Mieszka i pracuje w Przewodowicach, Rogówcu, Warszawie i Rawie Mazowieckiej.

Nostalgiczny pejzaż zbudowany jest z elementów ze zbiorowej pamięci dotyczącej polskiego morza: zachodów słońca, bursztynów, muszelek, szyszek, piany morskiej, mew, odcisków stóp na piasku czy ławeczki miłości.

Praca Walendzik i Pakosz to także wyobrażenie na temat końca ludzkiego świata spowodowanego nieuchronną katastrofą. Artystki bawią się estetyką kiczu i taniego sentymentu. Ich obiekty ewokują wiele sprzecznych emocji od tęsknoty, nostalgii, przez zachwyt i zażenowanie. 

Kiedy: 29 lipca - 02 października 2022 r., w godzinach otwarcia Galerii (wtorek - niedziela, godz. 12:00-19:00, poniedziałek - nieczynne) 
Gdzie: Gdańska Galeria Miejska 1, ul. Piwna 27/29