AstroCamera. Niebo w obiektywie - wystawa astrofotografii

  • Home
  • Wydarzenia
  • AstroCamera. Niebo w obiektywie - wystawa astrofotografii
W zabytkowym budynku Wozowni Artyleryjskiej na Górze Gradowej od 8 lipca można oglądać wystawę fotografii nieba „AstroCamera. Niebo w obiektywie”. To podróż po Wszechświecie, w którą zabierają zwiedzających autorzy zdjęć nadesłanych w ramach 10-ciu edycji międzynarodowego konkursu astrofotograficznego Hevelianum AstroCamera. W czasie wakacji będzie można podziwiać zaprezentowane na niej prace.


Zwieńczeniem 10. edycji konkursu jest wystawa „AstroCamera. Niebo w obiektywie”. Wystawę można zwiedzać od 8 lipca do końca wakacji.

Motywem przewodnim wystawy jest światło. Dlaczego? Cząstka światła - foton - sprawia, że niebo mieni się miliardami rozsypanych po nieboskłonie gwiazd. W ich wnętrzu dochodzi do reakcji termojądrowych, powstają wówczas cząstki, przed którymi bardzo długa droga. Przedzierają się przez strukturę swojej macierzystej gwiazdy, aby ją opuścić, po czym wpadają w kosmiczną pustkę, gdzie pędzą z niewyobrażalną prędkością, by ostatecznie trafić do naszego oka.

Podczas trwania wystawy będzie można wziąć udział w jej interaktywnym zwiedzaniu prowadzonym przez astronoma.

Nieziemska przygoda - interaktywne zwiedzanie wystawy z astronomem Dlaczego wieczorem robi się ciemno, a po nocy wstaje dzień? Kto zaplótł komecie warkocz? Jak odróżnić meteoryty od ziemskich kamieni? Czy długo leci się na Marsa? Na te i inne pytania nie z tej Ziemi odpowiemy podczas wspólnego zwiedzania wystawy najpiękniejszych zdjęć nocnego nieba.

AstroCamera 2022 - wystawa

Kiedy: wystawę można oglądać od 8 lipca do 31 sierpnia 2022 r., w godzinach 10:00-12:00 oraz 15:00-18:00 (poniedziałek - piątek) oraz 10:00-18:00 (sobota - niedziela)
Gdzie: Wozownia Artyleryjska, Sala Haxo
WSTĘP WOLNY

Interaktywne zwiedzanie wystawy z astronomem
Kiedy: od 8 lipca do 31 sierpnia 2022 r. od poniedziałku do piątku w godz. 13:00-14:00
Gdzie: Wozownia Artyleryjska, Sala Haxo
Czas trwania: ok. 45 minut r. 
Bilety dostępne na stronie
Obecność opiekuna obowiązkowa dla dzieci do 13 roku życia.