Piknik rodzinny: Lato temu w Brzeźnie

Brzeźno jest pierwszym kąpieliskiem powstałym nad Zatoką Gdańską. Dawniej niezwykle popularny kurort licznie odwiedzali letnicy, którzy chętnie korzystali z dobrodziejstw oferty uzdrowiskowej oraz słynnych festiwali kąpielowych. Hevelianum wraca do tych czasów świetności Brzeźna w sobotę 25 czerwca podczas powitania wakacji w Domu Zdrojowym „Lato temu w Brzeźnie”. Od 12:00 do 21:00 będzie można zażyć atrakcji na miarę dawnego kurortu. Zapraszamy latem do Brzeźna!


Wraz z początkiem lata Hevelianum zaprasza na całe morze atrakcji, w dawnym, prawdziwie kurortowym stylu. W atmosferę tamtych czasów wprowadzi nas nowa wystawa plenerowa poświęcona modzie w dawnych kąpieliskach Zatoki Gdańskiej, którą będzie można oglądać w najbliższym otoczeniu Domu Zdrojowego, a wraz z nią Grupa Rekonstrukcji Historycznej Bluszcz zaprezentuje dawną modę plażową. Będzie można zrelaksować się przy dźwiękach muzyki na żywo w wykonaniu pianistki i kwartetu smyczkowego.

Nie zapominając o najmłodszych gościach edukatorzy Hevelianum przygotowali ekologiczny pokaz naukowy. Miłośnicy aktywności fizycznej będą mieli niecodzienną okazję zagrać w krokieta, czyli niezwykle popularną, w tamtym czasie, grę towarzyską. Ponadto wraz ze Szkołą Sanbao będzie można wziąć udział w treningu Tai Chi.

Jak na kurort przystało wśród licznych atrakcji będą też spacery. Pasjonaci historii będą mogli zwiedzić z przewodnikiem odrestaurowany, zabytkowy Dom Zdrojowy, a ciekawi roślinnych odkryć podczas terenówek przyrodniczych w Parku Brzeźnieńskim dowiedzą się dlaczego niektóre rośliny znalazły trwałe miejsce w zwyczajach, kulturze i tradycji. W trakcie trwania wydarzenia będzie można wziąć udział w warsztatach, gdzie poznamy bogactwo mikroświata i zrobimy analizę wody, a podczas konkursów będzie można pochwalić się swoją wiedzą z zakresu ekologii czy historii Brzeźna. Ich zwycięzcy zabiorą ze sobą atrakcyjne nagrody.

O godzinie 18:00 Hevelianum zaprasza na premierę sztuki napisanej wspólnie z mieszkańcami pt. „Brzeźna brzegiem”. Sztuka opowiadająca o historii, tożsamości i przemianach Brzeźna na przestrzeni lat oraz ludzkich losach. Aktorami są uczestnicy spotkań warsztatowych, sąsiadki i sąsiedzi Domu Zdrojowego, którzy spotykali się tam na próbach. Wśród uczestników jest m.in. młody raper Mac Sch, a muzykę przygotował gdański artysta Jan Elf. Po spektaklu Hevelianum zaprasza na wspólną potańcówkę, pierwszą w tym sezonie, w prawdziwie kurortowym stylu. Tematem przewodnim będzie walc.

Program:
12:00 Oficjalne otwarcie sezonu letniego 2022 w Domu Zdrojowym
12:15 Zaproszenie na wystawę „Moda w dawnym kurorcie”
12:25 „Moda w dawnym kurorcie”– pokaz dawnej mody plażowej
13:15 Ekologiczny pokaz naukowy dla dzieci
14:00 Warsztaty gry w krokieta, tradycyjną grę dworską
14:00 Recital pianistyczny z cyklu „Muzyka w dawnym kurorcie” cz.1
14:40 „Nie marnuj deszczu”- rozstrzygnięcie ekologicznego konkursu dla Gdańszczan (partner konkursu: Wydział Środowiska UMG)
15:00 Recital pianistyczny z cyklu „Muzyka w dawnym kurorcie” cz. 2
15:40 Konkursy familijne z nagrodami
16:00 Trening tai chi na trawie
16:00 Koncert na skrzypce i wiolonczelę z cyklu „Muzyka w dawnym kurorcie” cz.1
16.40 Konkurs wiedzy o Brzeźnie z nagrodami
17.00 Koncert na skrzypce i wiolonczelę z cyklu „Muzyka w dawnym kurorcie” cz. 2
18:00 Czytanie performatywne pt. „Brzeźna brzegiem” – sztuki napisanej wspólnie z mieszkańcami Brzeźna
ok 19:00 Walce tradycyjne - potańcówka połączona z warsztatem tanecznym
21:00 Zakończenie


12:00-18:00 ekologiczne warsztaty rodzinne
Stoiska Hevelianum i partnerów: Centrum Zrównoważonego Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, Gdańskiego Ośrodka Sportu, Zakładu Utylizacyjnego, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku, Projektorni Gdańskiego Archipelagu Kultury, Rady Dzielnicy Brzeźno.

Spacery „Otwarty Dom Zdrojowy” z historykiem dr. Janem Danilukiem
Spacery rozpoczynają się o godz.: 13:30, 15:00, 16:30
(wejściówki do pobrania na stoisku Hevelianum)
Dla tych, którzy nie mieli jeszcze okazji zajrzeć do środka zrewitalizowanego Domu Zdrojowego, przygotowaliśmy „Otwarty Dom Zdrojowy – zwiedzanie z przewodnikiem”. Przewodnik zaprezentuje wnętrza budynku, opowie o ich historii i nowym przeznaczeniu.

Terenówki przyrodnicze z przewodnikiem „Folkowe rośliny”
Terenówki rozpoczynają się o godz.: 13:30, 15:00, 16:30
(wejściówki do pobrania na stoisku Hevelianum)
Czy znacie sekretne właściwości roślin? Wiecie, gdzie mieszka bajstruk, po co biegano z płonącą brzozą i w jaki sposób warzono eliksiry miłosne? W pobliżu Domu Zdrojowego będziemy wspólnie odkrywać rośliny, których tajemnicze właściwości zapewniły im trwałe miejsce w zwyczajach, kulturze i tradycji.

Warsztaty w interaktywnej pracowni ekologicznej „Dzieci nie chcą śmieci”
Warsztaty rozpoczynają się o godz.: 13:00, 14:00, 15:00, 16:00
(wejściówki do pobrania na stoisku Hevelianum)
Pracownia P1/Dom Zdrojowy

Warsztaty mikroskopowe „Bogactwo mikroświata”
Warsztaty rozpoczynają się o godz.: 13:00, 14:00, 15:00, 16:00
(wejściówki do pobrania na stoisku Hevelianum)
Pracownia P2/Dom Zdrojowy
Jak wygląda praca biologa w laboratorium? Dlaczego liście są zielone? Co żyje w kropli wody? Czy coś się kryje w miodzie? Te i inne zagadki postaramy się rozwikłać podczas naszej podróży po mikroświecie. Poznamy jego sekrety za pomocą mikroskopów i wykonanych samodzielnie preparatów mikroskopowych.