Śladami dawnego kurortu w Brzeźnie - spacer z przewodnikiem

  • Home
  • Wydarzenia
  • Śladami dawnego kurortu w Brzeźnie - spacer z przewodnikiem
W którym roku powstało kąpielisko w Brzeźnie, pierwsze nad całą Zatoką Gdańską? Kto i w jakim celu przyjeżdżał do kurortu? Gdzie znajdowały się Łazienki na plaży i czemu służyły? Komu poświęcony był odsłonięty w parku brzeźnieńskim w 1928 r. pomnik? Na te i inne pytania związane z fascynującą historią dawnego, nadmorskiego kurortu w Brzeźnie można będzie znaleźć odpowiedź biorąc udział w nowym spacerze historycznym przygotowanym przez Hevelianum.


Spacery „Śladami dawnego kurortu - zwiedzanie z przewodnikiem” odbywać się będą w co drugą sobotę, od początku czerwca do końca września.

Pierwszy spacer już 4 czerwca.

Licencjonowany przez Hevelianum przewodnik oprowadzi grupę po zabytkowych, pieczołowicie odrestaurowanych wnętrzach Domu Zdrojowego - jedynego, zachowanego przykładu reprezentacyjnej architektury uzdrowiskowej z XIX w. w regionie. Następnie wycieczka, podążając śladami dawnego kurortu, odszuka dawny Warmbad, a więc zakład kąpieli ciepłych, miejsce po okazałej Hali Plażowej, nieistniejących już Łazinkach na plaży czy molo, do którego niegdyś dobijały parowce wiozące spragnionych wypoczynku kuracjuszy. Trasa wycieczki poprowadzi też ścieżkami parku brzeźnieńskiego, w tym w okolice jednej z baterii artyleryjskich i na punkt widokowy zlokalizowany na jej szczycie, gdzie w przeszłości znajdował się jeden pomników, wzniesiony w okresie międzywojennym.

Podczas spaceru nie zabraknie opowieści i ciekawostek związanych z dawną kulturą kąpielową - zabiegami leczniczymi, życiem towarzyskim, kulturalnym i sportowym kurortu Brzeźno.

Kiedy: 
4, 18 czerwca 2022 r., godz. 10:30
2, 16, 30 lipca 2022 r., godz. 10:30
13, 27 sierpnia 2022 r., godz. 10:30
10, 24 września 2022 r., godz. 10:30

Czas trwania spaceru - 2 godziny 

Gdzie:
Dom Zdrojowy, ul. Zdrojowa 2