Dwa dni z Twierdzą Wisłoujście i jej historią

16 i 17 września 2021 w gdańskim Ratuszu Głównego Miasta odbędzie się konferencja naukowa poświęcona XVII-wiecznej historii Twierdzy Wisłoujście. W dyskusji weźmie udział 20 prelegentów z kraju i zagranicy, którzy przedstawią i omówią zagadnienia związane z archeologią, historią morską oraz historią wojskowości, architektury, sztuki i społeczeństwa. W czwartek, 16 września, o godz. 17.00 odbędzie się dyskusja panelowa o przyszłości gdańskiej fortyfikacji morskiej.


Nieco historii - Bitwa pod Latarnią
W nocy z 5 na 6 lipca 1628 roku w pobliżu twierdzy Wisłoujście miała miejsce bitwa, w której szwedzka flota zadała zacumowanym tu  polskim okrętom poważne straty. Choć wojska królewskie wiedziały o zbliżającym się nieprzyjacielu, utraciły dwa statki - „Świętego Jerzego” i „Żółtego Lwa”. Z kolei ciężko uszkodzony „Feniks” otrzymał trzydzieści pięć trafień. W przeciągu paru godzin zginęło przeszło stu marynarzy i żołnierzy piechoty morskiej, admirał Fentross oraz dwaj kapitanowie: Kizero i Teschke.

Zapomniane miejsce pamięci    
Jedyna nowożytna morska fortyfikacja dawnej Rzeczpospolitej otworzy się dla zwiedzających ponownie w 2024 roku. Rewitalizacja realizowana dzięki dofinasowaniu Unii Europejskiej ma celu przygotowanie nowych przestrzeni wystawienniczych w forcie i poza nim, a także przygotowanie pomieszczeń usługowych i warsztatowych.

Z cyklu czwartki z Muzeum Gdańska
Kiedy: 16 i 17 września 2021, godz. 17:00-18:30
Gdzie: Ratusz Głównego Miasta, Wielka Sala Wety, ul. Długa 46/47
wstęp wolny

Wykłady oraz panel dyskusyjny są otwarte dla publiczności. Transmisja dostępna online

Dyskutanci:
  • dr hab. Waldemar Ossowski, prof. UG (MG)
  • prof. dr hab. inż. arch. Piotr Lorens (PG, BAM)
  • prof. dr hab. Bogusław Dybaś (UMK)
  • dr hab. inż. arch. Grzegorz Bukal (PG)
Program konferencji dostępny tutaj