Wystawa plenerowa o Zaspie i Przymorzu

Stare plany, mapy, zdjęcia i panoramy lotnicze Zaspy i Przymorza będzie można zobaczyć w czterech wybranych miejscach Gdańska. To piąta odsłona projektu Historii Gdańskich Dzielnic. Wystawa plenerowa potrwa do 30 września 2021 roku.


Historie Gdańskich Dzielnic to długofalowy projekt Muzeum Gdańska realizowany od 2017 roku we współpracy z Radami Dzielnic, którego elementami są wystawa plenerowa przygotowana w oparciu o zdjęcia i pamiątki mieszkańców, spotkania i spacery tematyczne poświęcone historii oraz publikacja naukowa. Zaspa Rozstaje, Zaspa Młyniec oraz Przymorze Małe i Wielkie to kolejne po Chełmie, Starym Przedmieściu, Nowym Porcie i Siedlcach opowieści adresowane do społeczności lokalnej.

W ramach tegorocznej zbiórki zdjęć gdańszczanki i gdańszczanie nadesłali kilkadziesiąt zdjęć z czterech gdańskich dzielnic, z których najciekawsze znalazły się na wystawie plenerowej. Uzupełniają ją zdjęcia ze zbiorów Muzeum Gdańska, Biblioteki Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk, Kosycarz Foto Press, Dariusza Kuli, Parafii NMP Królowej Różańca Świętego w Gdańsku oraz fotografie zmarłego w 2008 roku fotoreportera Zygmunta Grabowieckiego ze zbiorów firmy Klisza to Nisza, którą prowadzi syn fotografa.

Znalazły się one wraz z dawnymi planami i mapami na 15 planszach opisujących historię Zaspy i Przymorza oraz najciekawsze wątki związane z ich przeszłością, np. podmiejskie dwory, nieistniejące obecnie lotnisko, Cmentarz Ofiar Hitleryzmu, kościoły, falowce i parki.

Wędrująca wystawa. Zobaczysz ją w czterech miejscach

Wraz z początkiem każdego miesiąca wystawa zmieni lokalizację. Obecnie, do 30 czerwca, będzie można ją zobaczyć na terenie dzielnicy Zaspa-Młyniec, przy ulicy Pilotów 3. Od 1 lipca zostanie zaprezentowana przy ulicy Żwirki i Wigury 7-10 na Zaspie-Rozstaje. Z kolei w sierpniu i wrześniu planowane są udostępnienia na Przymorzu Wielkim i Małym, przy ulicy Jagiellońskiej 7-9 oraz Krzywoustego 25.