Carillon i trąbki koncertowo w wielkanocnej odsłonie

  • Home
  • Wydarzenia
  • Carillon i trąbki koncertowo w wielkanocnej odsłonie
W Poniedziałek Wielkanocny, 5 kwietnia br., o godz. 13.00 z wieży Ratusza Głównego Miasta odbędzie się 40 minutowy koncert na carillon oraz trąbki w wykonaniu Moniki Kaźmierczak z Muzeum Gdańska oraz Pawła Hulisza i Emila Miszka, trębaczy z zespołu Tubicinatores Gedanenses.


W specjalnie przygotowanym repertuarze znajdują się chorały i utwory nawiązujące do Świąt Wielkanocnych. Dzień wcześniej, w niedzielny poranek, z symbolicznym przesłaniem zabrzmi z wieży kościoła św. Katarzyny dzwon „Pokój i Pojednanie”.

Koncertu będzie można wysłuchać na żywo w okolicy Ratusza Głównego Miasta przy. ul. Długiej i Długim Targu w Gdańsku. Transmisja online odbędzie się na profilu „Carillony Gdańskie – Muzeum Gdańska” na Facebooku. Start transmisji w Poniedziałek Wielkanocny, 5 kwietnia br., o godz. 13.00.

Posłuchaj utworu Canciones de clarines na profilu YT Tubicinatores Gednanses.

Pokój i Pojednanie

W Wielkanoc symboliczne przesłanie mieszkańcom Gdańska przyniesie dźwięk dzwonu „Pokój i Pojednanie”. To drugi pod względem wielkości instrument z zespołu carillonów kościoła św. Katarzyny. Ten ważący 2,4 tony dzwon, którego łacińska nazwa brzmi Pax et Reconcilatio, został osobiście poświęcony przez papieża Jana Pawła II w 1987 roku. Jego dźwięk towarzyszy gdańszczankom i gdańszczanom w najważniejszych momentach życia miasta. W niedzielny poranek będzie on niósł nadzieję, zgodę i pokój w tym trudnym czasie, drugich już Świąt Wielkanocnych w czasie pandemii.

Koncert wielkanocny na carillon i trąbki
Kiedy: 5 kwietnia 2021 (poniedziałek), godz. 13.00-13.40
Gdzie: Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47, Gdańsk
Wstęp: bezpłatny
Transmisja: profil FB „Carillony Gdańskie – Muzeum Gdańska”

Wykonawcy:
Monika Kaźmierczak (carillon)
Paweł Hulisz (trąbka)
Emil Miszk (trąbka)

Program
Chorał Surrexit Christus hodie (Zmartwychwstał Chrystus dziś) 
Marc-Antoine Charpentier (1643-1704) - Te Deum
Gottfried Reiche (1667-1734) – Abblasen (sygnał wieżowy)
Pal Esterhazy von Galanta (1635-1713) – Sonaty
Johann Heinrich Schmelzer (1623-1680) – Sonata festiva
Petronio Franceschini (1651-1680) – Sonata D
Jerzy Fryderyk Haendel (1685-1759) – Alleluja z oratorium Mesjasz
Anonim (XVI w.) – Canciones de clarines
Jan Sebastian Bach (1685-1750) – chorał Jezus pozostaje moją radością
Chorał Surrexit Christus hodie (Zmartwychwstał Chrystus dziś)

Niematerialne dziedzictwo kulturowe

Gdańska kultura carillonowa pod koniec 2020 roku została wpisana na Krajową Listę Dziedzictwa Niematerialnego UNESCO. W Polsce istnieją trzy działające carillony koncertowe, z których wszystkie znajdują się w Gdańsku. W ciągu trzech ostatnich dekad, dzięki staraniom śp. Pawła Adamowicza, odbudowano carillony z kościoła św. Katarzyny (50 dzwonów) i Ratusza Głównego Miasta (37 dzwonów). Trzeci - carillon „Gdańsk” (48 dzwonów) - to instrument mobilny. Wszystkimi zarządza Muzeum Gdańska.

Trwają starania o wpisanie kultury carillonowej na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Deklarację w imieniu gdańszczanek i gdańszczan złożyła w lutym br. Monika Kaźmierczak, carillonistka miejska. Deklaracja będzie rozpatrywana i procedowana dalej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.