Gdańska Szkoła pod Żaglami

Jeśli chcesz przeżyć prawdziwą morską przygodę i jesteś uczniem szkoły średniej lub studentem, Gdański Ośrodek Sportu ma dla Ciebie wyjątkową propozycję.


„Gdańska Szkoła pod Żaglami” to najdłuższy w sezonie rejs tradycyjnym szkolnym żaglowcem do różnych krajów i portów w Europie, bogaty w atrakcje turystyczne oraz ciekawy i rozwijający program edukacyjny, nawiązujący do najlepszych tradycji polskich szkół pod żaglami oraz głośnych wypraw „Generała Zaruskiego”, zapisanych w historii polskiego jachtingu (Narvik, Spitsbergen).

Tym razem “Gdańska Szkoła pod Żaglami” zabierze młodzież na dwa ostatnie etapy światowej sławy regat “The Tall Ships Races” organizowanych przez międzynarodowe stowarzyszenie edukacji żeglarskiej STI. 16-dniowy rejs, dwa wyścigi, ze stolicy Estonii Tallina do stolicy Wysp Alandzkich Mariehamn i stamtąd najdłuższy finałowy etap do Szczecina.

Zawody i edukacja morska

W morzu, oprócz ścigania się, GOS zadba o wielopoziomową edukację przez przygodę i doświadczanie. Młodzież zdobędzie wiedzę żeglarską, przyrodniczą i humanistyczną. Budowa żaglowca, obsługa takielunku, podstawy nawigacji i meteorologii, morskie tradycje i obyczaje oraz postać gen. Mariusza Zaruskiego – prekursora wychowania morskiego Polaków, to tylko niektóre propozycje z bogatego programu edukacyjnego szkoły, który współtworzą sami załoganci.

Zgłoszenia

Zgłoszenie w formie listu motywacyjnego na 1 stronie A4, należy dostarczyć do 18.04.2021 r.
Formularz rejestracyjny dostępny jest TUTAJ

Obowiązkowym i dodatkowo punktowanym elementem oceny, jest przygotowanie w dowolnej formie propozycji atrakcyjnego elementu programu rejsu (np. plan zwiedzania jednego z odwiedzanych portów, prezentacja multimedialna z wybranej tematyki, zabawa integracyjna itp.).

Informacje organizacyjne

Rejs wystartuje w sobotę 17.07.2021 r. w Tallinie. Najpierw jednak odbędą się przygotowania rejsowe, niezbędne szkolenia oraz zwiedzanie miasta. Rejs zakończy się 1.08.2021 r. w Szczecinie, skąd młodzież wróci do swoich domów, ale już nie na pokładzie żaglowca, ponieważ “Generał Zaruski” popłynie ze Szczecina w swój kolejny rejs z nową załogą szkolną.

W rejsie weźmie udział 20 szczęśliwców, którzy pomyślnie przejdą proces rekrutacji o charakterze konkursu. Niezbędnym wymogiem organizatora “The Tall Ships Races” umożliwiającym wzięcie udziału w regatach jest ukończenie 15. roku życia w momencie zamustrowania na statek w dniu 17.07.2021 r. Warto mieć to na uwadze podczas składania swoich zgłoszeń w procesie rekrutacji.

WAŻNE! Z uwagi na niepewną w dalszym ciągu sytuację związaną z pandemią koronawirusa i obostrzenia sanitarne, należy liczyć się z ewentualnością różnych decyzji organizatora regat, które mogą wpłynąć na przebieg imprezy lub nawet jej odwołanie. Należy mieć także na uwadze fakt, iż w związku z przepisami sanitarnymi w państwach/portach goszczących uczestników zlotu, wymagane mogą być od uczestników zaświadczenia o negatywnym wyniku testu na koronawirusa. Jeśli taki wymóg się pojawi, Gdański Ośrodek Sportu przekaże taką informację.