Gdańskie carillony w kobiecym tonie

Z okazji Dnia Kobiet odbędą się dwa koncerty przygotowane przez Monikę Kaźmierczak, carillonistkę miejską. W repertuarze znajdą się utwory kompozytorek i kompozytorów nawiązujące tematycznie do nadchodzącego święta. Koncertów będzie można wysłuchać na żywo w pobliżu kościoła św. Katarzyny i Ratusza Głównego Miasta, a także na facebookowym profilu Carillony gdańskie – Muzeum Gdańska.Wykonywanie utworów na carillonie z wieży Ratusza Głównego Miasta to prawie 460-letnia tradycja Gdańska. Młodszy od niego jest carillon z wieży kościoła św. Katarzyny. Tu pierwszy instrument zamontowano w 1738 r., chociaż pierwsze wzmianki o instrumencie bijącym pochodzą z ok. 1573 r. Dźwięki wydobywające się dzwonów o wadze od kilku kilogramów do kilku ton zawsze towarzyszyły najważniejszym wydarzeniom miejskim i życiu codziennemu dawnych gdańszczan – w dni powszednie i świąteczne. Nadchodzący Dzień Kobiet poprzedzą dwa weekendowe koncerty carillonowe w wykonaniu Moniki Kaźmierczak z Muzeum Gdańska.

W repertuarze znajdą się również „Fur Aline” Arvo Parta, „Dziewczyna o włosach jak len” Claude'a Debussy’ego oraz nawiązujące do okresu Wielkego Postu „Stabat Mater” Giovannego Battisty Pergolesiego, które opowiada historię boleści Matki Boskiej po ukrzyżowaniu Chrystusa.

Piątkowy koncert rozpocznie się o godz. 11:00 z wieży kościoła św. Katarzyny w Gdańsku. Sobotni rozpocznie się o godz. 12:05 z wieży Ratusza Głównego Miasta przy ulicy Długiej 46/47. Obu będzie można wysłuchać na żywo w przestrzeni miasta bliskiej lokalizacji gdańskich zabytków, a także za pośrednictwem Facebooka, na profilu Carillony gdańskie – Muzeum Gdańska.